Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Lavabonun tıkanması halinde evde bulabileceğiniz malzemelerle lavabo tıkanıklığı nasıl açılır sorunun cevabı bu yazımızda mevcuttur. Öncelikle burada anlatılanların dışında tesisatınıza zarar verecek yanlış bir şey yapmayınız. Anlatılan bu yöntemleri kesinlikle yetişkin kişilerin uygulaması gerekmektedir.

  • Limon tuzu, karbonat ve sirke ile lavabo açma yöntemi
  • Sirke ve karbonat ile lavabo açma yöntemi
  • Sirke ve tuz ile lavabo açma yöntemi

Mutfak lavabosu sürekli tıkanıyor çözüm nedir?

Doğal ve evinizde bulunan malzemelerle tıkanan gider borusu nasıl açılır?

Limon tuzu, karbonat ve sirke: Lavabo giderine 1 yemek kaşığı limon tuzu dökünüz. Limon tuzunun gider deliğine gitmesinde bir sorun olmayacaktır. Sonrasında 1 yemek kaşığı karbonat ilave edelim. Ardından bir su bardağı sirke dökünüz. Lavabo gideriniz açıldıysa gideri daha iyi temizlemek için bu işlemi tekrarlamanızda sakınca yoktur. Sirke dökme işlemi tamamlandıktan sonra lavabonuza 1 veya 1,5 litre civarında sıcak su dökmeniz karışımın etkisiyle gider borusunun içinde yumuşayan pislik tortularının kopup gitmesini sağlayacaktır.

Sirke ve karbonat: Tıkanan lavabo nasıl açılır sorusuna başka bir yöntemde sirke ve karbonat yöntemidir. Lavabo giderine 1,5 ile 2 yemek kaşığı arasında karbonat dökünüz. Şayet lavabonuzun kenar kısımlarının da temizlenmesini istiyorsanız karbonat ve sirkeyi bu kısımlara da dökebilirsiniz. Karbonat doğal ve etkili bir temizlik malzemesi olduğunu da hatırlatmakta fayda görüyoruz. Karbonatı gider deliğine döktükten sonra 1 su bardağı sirkeyi karbonatın üstüne dökünüz. Biraz bekleyerek lavabo giderine 1 ile 1,5 litre arasında sıcak su dökünüz. Lavabo gideriniz kısmen açıldıysa bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Sirke ve tuz karışımı yöntemi: Evinizde karbonat yok ise lavabo tıkanıklığını tuz ve sirke ile açmayı deneyebilirsiniz. Lavabo gider deliğine 2 yemek kaşığı tuz dökünüz. Tuzun gider deliğine gitmesi sorun olmayacaktır. Tuz döktükten sonra 1 su bardağı sirke dökünüz. Ardından 1 ile 1,5 litre arasında sıcak suyu dökünüz. Bu işlemi isteğiniz doğrultusunda tekrarlayabilirsiniz.

Evinizde bulunan veya dışarıdan kolayca tedarik edeceğiniz malzemelerle tıkanmış boru nasıl açılır?

  1. Lavabo pompası ile aşırı derecede tıkalı olmayan lavaboları bazen açılabilmektedir.
  2. Lavabo sifonundan kaynaklı tıkanıklık varsa lavabo sifonunu kolayca kendiniz temizleyebilirsiniz.
  3. Sifon tıkalı değilse sorun sifonun bağlantılı olduğu gider borusundadır. Bunun için evde kolayca bulabileceğiniz bir elbise askısı alın. Elbise askısını ek yerinden ayırıp düz hale getirin. Gider borusuna yavaşça ileri geri hareket ettirerek gider borusunun içinden bir şey çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Ardından sifonu gidere takarak suyu açın ve kontrol edin.
  4. Tıkanmış boru nasıl açılır sorusuna başka bir yöntemde yine kolayca erişebileceğiniz bahçe sulama hortumudur. Bahçe sulama hortumunu gider borusunun içine sokarak ileri geri hamle yapınız ve tıkanıklığın açılıp açılmadığını kontrol ediniz.
  5. Nalburlarda satılan yerlerden temin edebileceğiniz lavabo açma sustası

Tıkalı mutfak borusu nasıl açılır ile ilgili diğer yöntemler

Kostik soda ile tıkalı mutfak borusu nasıl açılır: Kostik soda aslında sodyum hidroksittir yani asit içeren kimyasal maddedir. Firmamız tarafından kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Lavabo açıcı kimyasal maddeler: Lavabo açlar kimyasal bilişenlerden oluşmaktadır. Öncelikle kullanımı sağlık açısından tehlikeli olduğu için dikkatli olmanız gereklidir. Aşağıda büzüşmüş şekilde gördüğünüz boru mutfak gider borusudur. Ev sahibi bir süredir mutfak lavabosu sürekli tıkanıyor olduğu için lavabo açıcı kullanmıştır. Görüldüğü gibi lavabo açlar gider borusunun yapısına zarar verip eritip büzüştürmüştür. Kamera ile yapılan kontroller sonucunda gider borusunun içinde inşaat döneminde kalma atıkların olduğunu anlaşılmıştır.

Robotla kırmadan lavabo açma: Lavabo su çekmiyor sorununa en etkili yöntemdir. Bu hizmet firmamız tarafından verilmektedir. Tıkanıklık açma esnasında evinizde asla herhangi bir zarar gelmemektedir.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim