Tuvaletten Gelen Kötü Koku Tespiti

Tuvaletten Gelen Kötü Koku Tespiti

Günümüzde yapılan inşaatlarda yapım mantığı mevcut alana daha çok daire veya işyeri elde etmeye dayalı olarak ilerlemektedir. Düşürülmek istenen maliyetlerden yüzünden pis su gider borusu alt yapısı bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Tabi bu durum her yapıda aynı değildir.

Havasız ve dar yapılan tuvaletler insanları çileden çıkarmaya yeterde artar bile. Bazı evlerde banyo ve tuvalet aynı yerdedir ve ikinci bir tuvalet yoktur. Zaten küçük ve havasız olan evlere tuvaletten gelen kötü koku da eklenince mal sahipleri zor durumda kalırlar. Salon ya da mutfak kısımları ile iç içe olan tuvaletler insanları mahcup durumda bırakmaktadırlar.

Peki nedir tuvaletten gelen kokunun sebebi inceleyelim.

 • Bina havalıklarının çatı dışına kadar çekilmemesi
 • Alaturka hela taşının monte esnasında taşın boğazıyla gider borusu arasında boşluk kalması
 • Alafranga tuvalet taşının giderlerinin ana gidere verilmesini sağlayan kadaların doğru monte edilmemesi
 • Bina rögarından gelen kötü koku
 • Bina pis su gider hattında bulunmayan çekvalf

Saydığımız maddelerden birincisi olan bina havalıklarının çatı dışına kadar çekilmemesi hususunu inceleyelim.

Bina havalıkları pis su gider borularının içinde oluşan kötü kokuları tahliye etmeye yarar. Bu havalıklar çatı dışına yani dış ortama kadar çekilmemesi halinde gider borularında olan kötü koku evinizin içine geri gelir.

Alaturka hela taşının bağlantısı noktasında ise dikkat edilmesi gereken husus taşın boğaz kısmının gider pimaşına geçiş kısmında boşluk kalmamasıdır. Hela taşı direk olarak gider borusuna geçirilmemelidir. Yapılacak ek pimaş hela taşına geçirildikten sonra ana gider borusuna geçirilmelidir.

Alafranga tuvalet taşının ana gidere bağlantısında en önemli husus pisliğin ana gidere bağlantısını sağlayan kadalardır.

Kada yani pislik tahliyesini yapan malzeme gerek taşa gerekse ana pis su gider hattına doğru şekilde monte edilmelidir. Montaj esnasından Kada zedelenmemelidir.

Bina rögarından gelen kötü kokusunda ise ilk önce tespit işlemi yapılması gerekmektedir. Bina rögarında herhangi bir yapısal çökme olasılığı kontrol edilmelidir.

Ayrıca rögarın içinde pislik birikmesi varsa temizlenmesi gerekmektedir. Biriken pislik kötü kokuya sebep olacağı gibi rögar tıkanıklığına da sebebiyet verir.

Bina pis su gider hattında çekvalf ne işe yarayacağı hususa gelecek olursak; çekvalf su taşkınları sonucu binanıza suyun geri gelmesini engeller.

Basitçe özetlersek çekvalfin çalışma sistemi şu şekildedir; binanızda dökülen su çekvalfe ulaştığında kapağı açılır ve su gittiğinde geri kapanır. Bu durum su taşkınlıklarını engellediği gibi kötü koku ve pis su gider hattından gelebilecek haşeratlara da önemli derecede engel olacaktır.

KÜVETTEN GELEN KÖTÜ KOKU TESPİTİ

Küvetden gelen kötü kokunun birçok sebebi vardır. Bu sebeplerden bir tanesi küvet içine atılan kılların boru içinde oluşturduğu daralmadır. Duş alırken saçın dökülmesi veya bilinçli olarak atığımız saç ve tüyler küvetin bağlı olduğu pis su gider hattında daralmalara sebebiyet vererek içinde pislik birikmesine neden olur.

Ayrıca bazı insanlar küvet içinde tırnak kesmektedirler. Küvet içine atılan tırnak saç tırnakları ile birleşip yumak halini alabilmektedirler. Bu durum gider borunuzun içinin daralmasına ve içinde pislik birikmesine sebebiyet verir.

Küvetten gelen kötü koku tespiti kameralı cihazlar sayesinde yapılmaktadır. Küvet giderinizin içine gönderilen kameralı tespit cihazımız gider borusunun iç kısmını net şekilde ekranda gösterir. Banyonuzda herhangi bir yer kırılmadan yapılan bu hizmet kameralı tesisatçı olan firmamız tarafından sizlere verilmektedir.

Küvet gider borusunu değiştirmekten başka bir çözüm yolu var mı?
Pis su gider borusu yıkama işlemi sayesinde evet. Tadilat işlemlerine son veren bu yöntem siz ev sahiplerine artık rahat bir nefes aldırıyor. Pis su gider hattı yıkama işlemi hattın uzunluğuna göre değişkenlik göstermekte olup sizler bir çay içip küçük bir istirahat edene kadar geçen sürede işinde uzman servis personelimiz küvet gider hattınızı temizlemektedir.

DUŞAKABİNDEN KÖTÜ KOKU GELİYOR

Banyodan gelen kötü kokunun başka bir sebebi ise bazı evlerde çamaşır makinesi giderinin pis su gider hattına değil de küvetin içine verilmesidir. Çamaşır makinesinden çıkan pis su oldukça kötü koku yaymaktadır. Küvet içine atılan çamaşır makinesi hortumunun küvet içinden çıkma riskini de göz önünde bulundurur isek doğru bir yöntem değildir.
Ayrıca çamaşır makinesinden gelen pis suda kullanılan deterjanlardan dolayı kimyasal madde gelmektedir. Bu pis suyu küvet içine vermek özellikle cilt sağlığınızdan açısından doğru değildir. Şayet çamaşır makinesi pis su giderini küvetin içine veriyor iseniz duş almadan önce küvet içini yıkamanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca ev hanımları ev temizliği esnasında temizlik bittiğinde kovada kalan pis suyu küvete dökmektedirler. Zaten kötü kokuya sahip temizlik suyu, evi silerken zeminden topladığı saç kılı, halı tüyü, iplik, toz gibi yabancı maddeleri dibinde kaldığı için bunlarda küvet içine dökülmektedir.

Küvetin süzgecinin çıkarılması sonucu oluşan kötü kokulara gelecek olursak, küvetlerin iç kısmında pis su gidere bağlantı elemanı olan küvet troblem sifonun üst kısmı bulunmaktadır.

Bazı küvetlerde kaba pisliklerin gitmemesi için üst kapak bulunmaktadır. Üst kapağı olmayan küvetlerde saç kılları ve kaba pislikler direkt olarak pis su borusuna giderler. Kaba pislik ve saçların gitmemesi için sifon kapağı mutlaka takılı olmalıdır.

SÜZGEÇTEN GELEN KÖTÜ KOKU TESPİTİ

Süzgeçler evlerimizde banyo, balkon bölümlerinde yer almaktadır. Nadirde olsa ev sahipleri tuvalet ve mutfaklarına da süzgeç yaptırırlar. Süzgeçten gelen kötü koku tespitini nasıl yaptığımıza gelecek olursak; bu işlemi kötü koku tespiti yapan cihazlarımız sayesinde gerçekleştiririz. Süzgecinizin gider deliğinden gönderdiğimiz kameramız hem süzgecinizin içyapısını hem de süzgecin bağlantılı olduğu pis su gider pimaşının iç durumu hakkında bizlere bilgi aktarır.

Önemli:
Kullanılmayan süzgeçlerin içinde su tamamen biter. Mutlaka süzgeçlerinizin içinde su bırakmalısınız. Bu durum süzgeçten kötü koku geliyor sorununa çözüm olabilmektedir.

Süzgeçten gelen kötü koku tespitinde ele alınacak başka bir hususta şudur. Bildiğiniz üzere süzgeçler pis su gider tahliyesi görevini üstlenirler. Yapılara süzgeç koyulma işlemi yapılırken süzgecin pis su gider bağlantısına dikkat edilmelidir. Süzgeç ile pis su gider pimaşına bağlantısını yapacak olan, daha çok gırtlak borusu olarak tabir edilen süzgeç hortumu gerek süzgece gerekse pis su gider borusuna dikkatlice geçirilmelidir. Kenar kısımlarından su kaçırmamalıdır. Süzgeç yamuk duracak şekilde zemine oturtulmamalıdır. Koyulan süzgeçler terazi yardımı ile düzgünce koyulmalıdır.

Süzgeçten gelen kötü koku nedeniyle süzgeç içine ev sahiplerinin soktuğu çubuk vb. materyaller bazen süzgeç içinde kırılarak tıkanmalara sebebiyet verir. Süzgecin pis su gider borusuna bağlantı ekipmanı olan süzgeç hortumu her ne kadar esnek olsa da delinmeye müsait yapıdadırlar.

Süzgeç etrafının kapatılması için yapılan harç ya da benzeri maddeler beton sağlamlaştırıcı kimyasal madde ile kuvvetlendirilmesi daha iyi bir işçiliği ortaya koyacağı gibi süzgecin ömrünün uzun olması açısından da faydalıdır. Ayrıca ilgili bölüme süzgeç koyulacağı zaman zeminin akıntı yönü belirlenmeli ve süzgeç o bölgeye koyulmalıdır. Akıntı yönü uygunsuz bölgede ise mal sahipleri bu konuda uyarılmalıdır. Bazen fayans ya da inşaatın yapım aşamasında verilen meyil yönü yanlış olur.

BANYO LAVABOSUNDAN GELEN KÖTÜ KOKU TESPİTİ

Lavabodan gelen kötü kokuyu çoğu zaman elimizi yüzümü yıkadığımız zaman fark etsek bile, daha aşırı durumlarda bu kötü koku evin içine kadar yayılmaktadır. Peki nedir banyo lavabosundan gelen kötü kokunun sebebi inceleyelim. Banyodaki kötü koku bazen ara sıra bazen de sürekli ev içine yayılır. Yağmur yağdığında dolan kanalizasyon borularından gelen koku ile ilgilide ev sahiplerinden çok sık soru almaktayız.

Banyo lavabolarının kötü kokuya maruz kalmasının başlıca üç nedeni vardır.

 1. Bunlardan ilki temizlik sonrası kalan pis suyun banyo lavabosuna dökülmesidir. Hanımlar ev temizliği sonrası temizlik kovasında kalan pis suyu lavaboya dökmektedirler. Ev ortamının pisliğini taşıyan atık su banyo lavabosundan gelen kötü kokuya sebebiyet verir.
 2. Çoğu banyolarda tuvalet mevcuttur. Banyo içinde bulunan tuvalet, lavabo, küvet giderleri birleşerek ortak yere dökülmektedir. Lavabo gider borunuzun içi temiz olsa bile diğer gider borularının iç kısmında biriken pislikten dolayı lavabodan kötü koku gelebilir. Temizlik sonrası geriye kalan su olası bir tıkanıklık durumuna sebebiyet vermemek için bez veya kaba materyaller olup olmadığı kontrol edilerek tuvalet giderine dökülürse daha doğru olacaktır.
 3. Banyodaki kötü koku bazen ara sıra bazen de sürekli ev içine yayılır. Yağmur yağdığında dolan kanalizasyon borularından gelen koku ile ilgilide ev sahiplerinden çok sık soru almaktayız.

Banyodan Gelen Lağım Kokusunun diğer nedenleri

 1. Banyo süzgecinin içendeki su seviyesi azalmış ya da hiç kalmamış olabilir.
 2. Banyonuzun uzun müddet yıkanmaması
 3. Lavabo sifonlarının uzun süreli kullanım sonrası yıpranması ve içinde tortu birikmesi
 4. Bina pis su giderinde çekvalf bulunmaması
 5. Bina havalık hattının olmaması veya yanlış yapılması

Kendi başınıza yapabileceğiniz çözümler
İşe evye sifonunu kontrol ederek başlayabilirsiniz. Mutfak evye sifonları sökülüp takılması kolay aparatlardır. Sifon temizleme işlemini kolayca kendinizde yapabilirsiniz.

SİFONU TEMİZLEDİM ANCAK KÖTÜ KOKU GİTMEDİ
Bu durum mutfak pis su gider borularınızda sorun olduğunu gösterir. İşin bu kısmında lütfen yanlış bir hamle yapmayınız. Bazı müşterilerimizin uzun boru, demir, tahta gibi materyallerle gider borularının içini kontrol amaçlı girişimleri olumsuz sonuçlanmıştır. Kötü kokunun sebebini bulamadıkları gibi, gider borusunun içinde kalan, sıkışan ya da kırılan cisimler ekstra tamirat maliyeti çıkarmaktadır.

Gider borularınızın içini kamera ile görüntüleyerek sizlere çözüm üretiyoruz!
Yer süzgeçleri ıslak zeminlerin yıkanması sonucunda suyun kanalizasyona gitmesi için yapılmış elemandır. Ancak uzun süre yıkanmayan banyolarda süzgeçlerin içinde su kalmadığı için ana gider hattından gelen pis kokular süzgeçlerden bize kadar ulaşır.

Duşakabin Altından Gelen Kötü Kokular
Duşakabinlerin montaj aşaması önemli olduğu gibi, duşakabinden pis su giderine gidecek gider yerlerinin yapım aşaması da çok önem taşır. Duşakabin gideri giriş yeri kenarlarından boşluk olmayacak şekilde pis su giderine bağlanmalıdır.

Ev ve işyerlerinizdeki mutfak, banyo, tuvalet ve süzgeçlerindeki kötü kokuya kesin çözümlerinden birisi de bu giderlerin bina havalandırmasına bağlantısı yapıldıktan sonra çatı dışına kadar çıkmasıdır. Çatı dışına kadar çıkan havalıklar bütün kokuları emer ve dış atmosfere verir. Banyo ve tuvaletinizdeki kötü kokuları çözmenin temel yollarından birisi de doğru yapılmış bina havalandırmalarıdır.

Bazen havalandırmaların iyi olması durumunda bile gider borularının içine biriken yağlar bitmek bilmeyen kokulara neden olur. Bunu da pis su pimaş borularınızın içine baktığımız kameralarımız sayesinde kötü kokuya sebep olan durumu bulup ve sizlere raporlarız.

Bina havalandırmamız var ancak kötü koku sürekli çıkıyor
Yukarıda bahsettiğimiz çözüm olan havalandırma yapısı ev sahiplerinin giderlere döktüğü özellikle yağ atıklarından dolayı yetersiz kalabilir. Pis su pimaşlarınızı tıkayan en önemli etkenler; mutfak lavabosundan dökülen yağ kalıntıları, banyo giderlerine atılan saç ve kıllar ve tuvaletlerden atılan yabancı maddeler.

Bunun çaresi de atık su gider borularının yıkanmasıdır. Evinizde ya da binanızda hiçbir yer kırılmadan uygulanan bu yöntem bu büyük sorundan sizleri kurtarıyor. Sonuç olarak mal sahiplerine kötü kokularla ilgili önerdiğimiz iki ana temel çözüm var. Düzgün yapılmış bir havalandırma kanalı ve pis su gider borularının rögar içine kadar yıkanmasıdır.
Lavabodan gelen kötü koku için lavabo açıcı kullanılması doğrumudur?

Web sitemizde birçok bölümde belirttiğimiz gibi lavabo açlar gerek sağlık gerekse gider borularınızın yapısına zarar verecek mahiyettedirler. Daha doğal yöntemler olan karbonat, sirke ve tuz yöntemini denemenizi tavsiye ediyoruz. Unutmayalım ki evlerimizde meydana gelen sorunlardan baş mimarlardan bir tanesi de bizleriz. Gerek kendimiz gerekse çocuklarımız ev ortamını nasıl kullanacağımız hususunda bilinçli olursak ufak tefek sorunlar daha çok büyümez.

İkinci olarak ise, lavaboya atılan ya da istemsizce kaçırılan saç kılları ve erkeklerin traş sonrası sakal kıllarıdır. Özellikle lavabonun alt kısmında bulunan lavabo sifonunun iç kısmında birikme yapan saç ve sakal kılları pislikleri tutarak kötü kokuya sebebiyet verebilmektedir.

Üçüncü olarak ise, ikinci madde belirtilen lavabo sifonunun yanı sıra banyo lavabosunun bağlantılı olduğu pis su pimaş borularından gelen kötü koku yer almaktadır. İlave olarak banyo lavabosunda kesilen tırnaklar gider borusunun içinde oluşturduğu daralma sebebi ile kötü kokuya sebebiyet verir.

Lavabo sifonunuzu yeni değiştirdiğiniz halde kötü koku gelmeye devam ediyor ise kötü koku tespiti hizmeti almanız tavsiye etmekteyiz. Kameralı kötü koku tespiti gereksiz tadilat masraflarının önüne geçerek sizlere kesin çözümler sunar.

Tesisatla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin veya +90 (212) 434 58 38 numaralı telefondan bizi arayın.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim