Tuvaletten Gelen Kötü Koku Tespiti

Tuvaletten Gelen Kötü Koku Tespiti

Günümüzde yapılan inşaatlarda yapım mantığı mevcut alana daha çok daire veya işyeri elde etmeye dayalı olarak ilerlemektedir. Düşürülmek istenen maliyetlerden yüzünden pis su gider borusu alt yapısı bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Tabi bu durum her yapıda aynı değildir.

Havasız ve dar yapılan tuvaletler insanları çileden çıkarmaya yeterde artar bile. Bazı evlerde banyo ve tuvalet aynı yerdedir ve ikinci bir tuvalet yoktur. Zaten küçük ve havasız olan evlere tuvaletten gelen kötü kokuda eklenince mal sahipleri zor durumda kalırlar. Salon ya da mutfak kısımları ile iç içe olan tuvaletler insanları mahcup durumda bırakmaktadırlar.

Peki nedir tuvaletten gelen kokunun sebebi inceleyelim.

  • Bina havalıklarının çatı dışına kadar çekilmemesi
  • Alaturka hela taşının monte esnasında taşın boğazıyla gider borusu arasında boşluk kalması
  • Alafranga tuvalet taşının giderlerinin ana gidere verilmesini sağlayan kadaların doğru monte edilmemesi
  • Bina rögarından gelen kötü koku
  • Bina pis su gider hattında bulunmayan çekvalf

Saydığımız maddelerden birincisi olan bina havalıklarının çatı dışına kadar çekilmemesi hususunu inceleyelim.
Bina havalıkları pis su gider borularının içinde oluşan kötü kokuları tahliye etmeye yarar. Bu havalıklar çatı dışına yani dış ortama kadar çekilmemesi halinde gider borularında olan kötü koku evinizin içine geri gelir.

Alaturka hela taşının bağlantısı noktasında ise dikkat edilmesi gereken husus taşın boğaz kısmının gider pimaşına geçiş kısmında boşluk kalmamasıdır.

Hela taşı direk olarak gider borusuna geçirilmemelidir. Yapılacak ek pimaş hela taşına geçirildikten sonra ana gider borusuna geçirilmelidir.

Alafranga tuvalet taşının ana gidere bağlantısında en önemli husus pisliğin ana gidere bağlantısını sağlayan kadalardır.

Kada yani pislik tahliyesini yapan malzeme gerek taşa gerekse ana pis su gider hattına doğru şekilde monte edilmelidir. Montaj esnasından Kada zedelenmemelidir.

Bina rögarından gelen kötü kokusunda ise ilk önce tespit işlemi yapılması gerekmektedir. Bina rögarında herhangi bir yapısal çökme olasılığı kontrol edilmelidir.

Ayrıca rögarın içinde pislik birikmesi varsa temizlenmesi gerekmektedir. Biriken pislik kötü kokuya sebep olacağı gibi rögar tıkanıklığına da sebebiyet verir.

Bina pis su gider hattında çekvalf ne işe yarayacağı hususa gelecek olursak; çekvalf su taşkınları sonucu binanıza suyun geri gelmesini engeller.

Basitçe özetlersek çekvalfin çalışma sistemi şu şekildedir; binanızda dökülen su çekvalfe ulaştığında kapağı açılır ve su gittiğinde geri kapanır. Bu durum su taşkınlıklarını engellediği gibi kötü koku ve pis su gider hattından gelebilecek haşeratlara da önemli derecede engel olacaktır.

Tesisatla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin veya +90 (212) 434 58 38 numaralı telefondan bizi arayın.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim