Dinleme Cihazı İle Su Kaçağı Tespiti

Dinleme Cihazı İle Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı bazı durumlarda önceden bizlere belirti gösterebilir. Bu durumlara örnek olarak, duvar boyasında kabarma, tavan boyasının dökülmesi, tavanın boyasının siyahlaşması, su faturasının her ay rutin gelen rakamdan daha yüksek gelmesi, evde rutubet ve küf, fayansların üstüne çıkan nemi buna örnek verebiliriz.

Öncelikle bunun gibi durumlardan evinizde mevcutsa fazla vakit kaybetmeden dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti yaptırmalısınız. Su kaçağını, izolasyon sorunundan ayırt etmenin en kesin yolu dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti yaptırmaktır. Bina mantolamasından dairenize sızan su hemen kendini belli etmeyebilir. Örneğin sadece yağmur yağınca evinize su sızıyorsa burada 2 faktöre dikkat edilmelidir.

1-Yağmurluk borusu giderlerinin kontrol edilmelidir.
2-Bina mantolamasından evinize su sızıp sızmadığının kontrol edilmelidir.

DİNLEME CİHAZI İLE SU KAÇAĞI TESPİTİ NASIL YAPILIR?

Dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti ancak temiz su kaçağı, yangın hidrant sistemi su kaçağı ve dış mekanda bulunan su tesisatı kaçaklarını bulma durumunda kullanılmaktadır. Dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti yapılırken su kaçağı noktası hassasiyetle belirlenmelidir. Bazen küçük ses sapmalarıyla su kaçağı tespit ustası yanılabilmektedir. Bu yüzden tespit edilen noktanın etrafı dikkatlice dinlenmeli, su kaçağının yeri nokta atış olarak saptanmalıdır.

Su kaçağı olan tesisat hattına bağladığımız test pompasıyla su borusuna su pompalarız. Pompaladığımız su, borunun delindiği yerden fışkırır tarzda çıkar. Su kaçağı tespit cihazımızın su sesini algılama özelliği sayesinde su kaçağı olan boru bölgesini tespit ederiz.

SU KAÇAĞI TAMİRATI İÇİN KAÇ ADET FAYANS KIRILIR?

Dinleme cihazı su kaçağı tespiti tamamlandıktan sonra tamirat kısmı titizlikle yürütülmelidir. Bazen su boruları iki fayansın tam ortasından bulunmaktadır. Veya dört fayansın birleşme yerinde olabilirler. Burada asıl amaç en az hasarla su tesisatı tamiratını yapmaktır.

Firmamız yaptığı bütün su tesisatı tamiratlarında müşterilerimize durumu izah ederek tamirat kısmına vakıf olmasını sağlamaktadırlar. Burada amacımız su kaçağını bulmak ve su kaçağı tamiratını öğretmek değil müşterilerimizin dairesinin su tesisatını tanıması amaçlıdır.

Temiz Su Kaçağı Nedir ?
Temiz su kaçağı evlerimizin musluklarından akan sıcak ve soğuk su hatlarını kapsamaktadır. Sıcak su boruları sürekli ısınıp soğumaya maruz kaldığı için su kaçağına daha çok elverişlidirler. Soğuk su borularında olan su sızıntısı oranı da hafife alınmayacak kadar yaygın haldedir.

Bahçe Sulama Tesisatında su kaçağı var. Dinleme cihazı ile tespit edilir mi?
Dinleme cihazlarımız ile tespit etmemiz mümkündür. Cihazımızın toprak altı kılavuz başlığı sayesinde sizleri gereksiz toprak kazma yükünden kurtarıyoruz. Bütün dış mekan su kaçaklarında olduğu gibi, bahçe sulama tesisatlarında olan su kaçaklarında arıza dış ortamda olduğu için sessiz bir zaman tercih edilmelidir.

Şebeke suyu kaçağını tespit etmek mümkün mü?
Tıpkı bahçe sulama tesisatında yürütülen sessizlik ortamı burada sağlanmalıdır. Şebeke suyu kaçaklarının tamiratı hususunda yapılacak kazı çalışmasında dikkatli olunmalıdır. Olası doğalgaz ve elektrik hattına zarar verilmemelidir.

Tesisatla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin veya +90 (212) 434 58 38 numaralı telefondan bizi arayın.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim