Su Kaçağı Tespiti

Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespiti hususunda, konusunda uzman ve profesyonel bir su tesisatı servisi aracılığı ile su kaçağı sorununu çözmeye çalışan ev ve iş yeri sahipleri en doğrusunu yapmaktadırlar. Su kaçağı sorunu maalesef neredeyse her insanın yaşadığı bir durum haline gelmiş durumda.

Mal sahiplerinin suyun aktığı yeri dikkate alarak evlerinde ya da işyerlerinde yapmış olduğu kırma girişimleri maalesef büyük oranla hüsranla sonuçlanmıştır. Su kaçağını bulamadıkları gibi üstüne tadilat maliyetini de katarak ev sahiplerine bu durumda bir yük daha getirmektedir.

Su kaçağı tespiti son teknoloji ve sürekli geliştirilen cihazlar ile yapılmaktadır. Burada sizlere özellikle belirtmek istediğimiz husus şudur ki; cihazlı su kaçağı tespitinin amacı en az hasarla su kaçağını bulmaktır. Hassas su kaçağı tespit cihazlarımız sayesinde su kaçağı tespiti konusunda siz değerli halkımızın su kaçağı sorunlarına artık son veriyoruz.

Duvarda oluşan kabarma veya hiç sebep yokken kabaran tavanlarınız su kaçağının en büyük işaretçilerindendir. Duş teknesi ya da küvet bölümünün tavan kısmında oluşan bazı kabarma, tavan boyasının siyahlaşması su kaçağının belirtisi olabileceği gibi, o alanda oluşan rutubet nedeni ile de meydana gelebilmektedir.

Evimde Sürekli Borular Patlıyor, Sebebi Ne Olabilir?

Yapılarda en önemli kısım alt yapı unsurudur. Bu unsurlardan olan su tesisatı, bu bağlamda büyük önem taşımaktadır. Evinizin duvarında asılı olan tablodan sıkıldıysanız yenisi ile kolayca değiştirebilirsiniz. Ancak su tesisatında bu durum bu kadarda kolay değildir.

Evinizde su borusu sürekli patlıyorsa ve meydana gelen tadilat ve tamir masrafları canınızı epeyce sıktıysa lütfen dikkatlice okuyunuz.

Su tesisatı ilk yapılış aşamasında;

 1. kaliteli malzeme
 2. nitelikli usta
 3. doğru tesisat güzergahı
 4. doğru montaj
  dörtlüsünden oluşmalıdır. Bu dört husus su tesisatının temelini oluşturur.

Bu duruma kesin çözüm bulmak için yapılacak bazı test ve tespit işlemleri aşağıdaki gibidir;

Evinize şebekeden giren suyun basınç değerinin ölçülmesi

Şayet şebekeden gelen suyun basıncı çok fazla ise dairenizin su sayacı kısmına basınç düşürücü montaj edilmelidir.

Basınç düşürücü takıldığı halde su borusu patlaması devam ediyorsa maalesef yapacak çok şey kalmıyor. Başlangıcında aslına uygun yapılmayan su tesisatını bir terzi gibi yamalayarak düzeltmek sizler için maliyetli olacaktır. Ve durum size kesin çözüm sunmakta çok yardımcı olmayacaktır.

Su borularının sürekli patlamasının diğer bir nedeni ise su tesisatı yapılırken su borularının üstüne yağlı harç diye tabir ettiğimiz çimento oranı yüksek harcın direk dökülerek kapatılmasıdır. Su boruları genleşmeye maruz kalırlar. Genleşmeye maruz kalan boruların etrafı sert betonla kaplı olduğu için su borusu patlaması durumu ortaya çıkabilir. Su tesisatının üstü kapatılırken boruların üstüne gelecek ilk tabaka kum olmalıdır. Sonrasında üstü harç ile kapatılmalıdır.

Başka bir neden olan eski tip galvaniz borulardır. Zamanla paslanan galvaniz borularda su kaçakları sıklıkla görülmektedir. Galvaniz boruların tamirat maliyeti plastik borulara nazaran daha fazladır.

Su tesisatının yapılış aşamasında yapılan kaynak hataları sürekli su kaçağı oluşmasının nedenleri arasındadır.

Tabiki en önemli hususlardan birisi de test aşamasıdır. Bu test oranı işletme basıncının 4 kat oranında olmalıdır. Yani su tesisatı yapıldıktan sonra test pompası ile şebekende evinize gelen suyun basıncının 4 katı oranında test yapılmalıdır. Şebekeden gelen suyun basıncı ortalama 3-4 bar civarındadır. Tesisatın yapım aşaması bittikten sonra 15 bar ile test yapıldığında şayet su kaçağı yok ise bundan sonraki aşamalarda kolayca olmayacaktır.

Gelelim Su Kaçağını Nasıl Bulduğumuza

Su kaçağı tespiti işleminde öncelikle su kaçağının hangi tesisat güzergahında olduğunun tespit edilmesi gerekir. Yapılacak işlemler kısaca aşağıdaki gibidir;

 1. Dairenize geldiğimizde öncelikle su saatinin vanalarını kapatırız.
 2. Bu işlemin ardından dairenizin mutfak bölümünün tezgah alt kısmında bulunan batarya muslukları varsa çamaşır makinesi musluğu ve diğer ıslak zeminlerde bulunan ara muslukları kapatılır.
 3. Ardından kombinizden sıcak ve soğuk su hat vanaları kapatılır.
 4. Banyo bataryasını sökülerek test pompamızı sıcak ya da soğuk su hatlarından birine bağlarız. Sırayla yapılan bu işlem esnasında hangi hatta su kaçağı var ise pompada bulunan manometre göstergesinde düşüş görülür ve su kaçağının hangi hatta olduğu tespit edilir.

Sıcak ve Soğuk Suda Yani Temiz Suda Su Kaçağı Yok İse; dairenizde bulunan pis su gider borularına yöneliriz.

Su Kaçağı Tespiti Yöntemleri

 1. Dinleme Cihazı İle Su Kaçağı Tespiti
  Su kaçağı bazı durumlarda önceden bizlere belirti gösterebilir. Bu durumlara örnek olarak, duvar boyasında kabarma, tavan boyasının dökülmesi, tavanın boyasının siyahlaşması, su faturasının her ay rutin gelen rakamdan daha yüksek gelmesi, evde rutubet ve küf, fayansların üstüne çıkan nemi buna örnek verebiliriz. Öncelikle bunun gibi durumlardan evinizde mevcutsa fazla vakit kaybetmeden dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti yaptırmalısınız. Su kaçağını, izolasyon sorunundan ayırt etmenin en kesin yolu dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti yaptırmaktır.

 2. Kameralı Su Kaçağı Tespiti
  Su kaçağı tespit cihazları su kaçağının türüne göre kullanılmaktadır. Kameralı su kaçağı tespiti cihazları sadece atık su kaçağında kullanılmaktadır. Boru içine gönderilen su kaçağı tespiti cihazının ekranında borunun iç kısmında bir sorun olup olmadığı görülmektedir. Hiçbir darbeye maruz kalmadan fayans ya da duvarın içinde bulunan su borularında gelen arıza haliyle bizleri şaşırtabilir. Su Tesisatı arızalarında doğru tespit ve sonrasında kalıcı çözüm en önemli faktördür.

 3. Termal Kamera İle Su Kaçağı Tespiti
  Su kaçağı tespitinde birçok cihaz kullanılmaktadır. Bunlardan biriside termal kameradır. Sıcağa duyarlı bu cihazlar sıcak su kaçaklarında ve boru güzergahını bulmakta önemli rol oynamaktadır. Su tesisatı yapılış düzeni gereği sıcak su borusu ve soğuk su borusu yan yana yapılmaktadır.Dolayısıyla soğuk su borusunda meydana gelen su kaçağı tespiti termal kamera ile sıcak su borusunu takip ederek daha basitleştirilebilir.

Pis Su Gider Borusu Su Kaçakları Nasıl Tespit Ediliyor?

Pis su gideri su kaçaklarını kameralı su kaçağı tespiti cihazlarımız sayesinde tespit ediyoruz.

Kameralı su kaçağı tespit cihazımız pimaş borularınızın içine gönderilir. Borunuzun içinde oluşan arızalar tespit edilir. Ayrıca kameralı su kaçağı tespit cihazımız resim ve video kayıt özelliğine sahiptir. Müşterilerimiz istediği takdir de gider borularında olan arızanın resim ve videosu kendilerine verilebilmektedir.

TEMİZ SU VE PİS SU GİDER BORULARINIZDA KAÇAK YOK İSE ISITMA SİSTEMİ TESİSATINIZA YÖNELİRİZ.

Bu işlemi yaparken sizlerden de ön bilgi alırız. Isıtma tesisatındaki su kaçağını kombi barı takip edilerek anlaşılmaktadır. Kombi barı sürekli düşüyorsa, kombinize sürekli su basıyorsanız ısıtma tesisatınızda su kaçağı var demektir.

ISITMA TESİSATINDAKİ SU KAÇAKLARINI KIRMADAN TAMİR EDİYORUZ!

Yanlış okumadınız evinizde hiçbir yeri kırmadan dökmeden su kaçağınız tamir ediliyor. Bu işlem için öncelikle ısıtma sisteminiz yani peteklerinizin temizlenmesi gerekmektedir. Yapılan petek temizliğinin ardından ısıtma tesisatınıza evinizde bulunan herhangi bir radyatörün tapasından su kaçağını kapatan kimyasal madde ilave edilir.

Bu işlem esnasında petek temizliğinin yapılma nedeni boruların ve radyatörlerin içinde bulunan pislik ve korozyonlar sebebi ile su kaçağının kapanmama riski doğurmasıdır. Bu yüzden kırmadan su kaçağı tamiri yapılırken petek temizliği yapılması şarttır.

Su Kaçağı Tespiti Fiyatları

Su kaçağı tespit fiyatları daire, iş yeri ve fabrika gibi tespit yapılacak alanın büyüklüğüne göre değişmektedir. Detaylı bilgi almak için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Su Kaçağı Tespiti Videomuz

Tesisatla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin veya +90 (212) 434 58 38 numaralı telefondan bizi arayın.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim