Petek Temizleme

Petek Temizleme

Petek temizliği denilince akla ilk gelen durum yüksek gelen doğalgaz faturası ve peteklerin yeterince ısınmamasıdır. Yüksek fatura ödediğiniz halde neden ısınamıyorsunuz, peteklerin alt tarafı neden ısınmıyor merak ediyorsanız bu yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Başlamadan önce sizlere petek temizleme işlemini nasıl yapıyoruz kısaca bundan bahsetmek istedik. Çoğu müşterilerimiz bütün peteklerin sökülüp sökülmediğini sormaktadırlar. Firmamız petek temizleme işlemini banyodan yapmaktadır. Banyoda bulunan havlupan ya da radyatörün rekorları sökülerek yapılan bu işlem sayesinde bütün peteklerin sökülmesine gerek kalmadan, evinizde hiç bir yer kirlenmeden yapılmaktadır.

Şayet banyonuzda havlupan veya radyatör yok ise evinizde en uygun durumda olan radyatörden işlem yapılmaktadır. Avrupa’dan ithal son teknoloji havalı petek temizleme makinelerimiz piyasada bulunan petek temizleme makinelerinin aksine 10 kat daha güçlü ve verimli temizlik yapmaktadır.

Uzman ve eğitimli personelimiz petek temizliği yaparken aynı zamanda evinizin ısı kaybının sebeplerini de inceleyerek sizlere bilgi vermektedirler. Bazı ev ve işyerlerinde petekler çok iyi ısınsa da yalıtım nedeniyle ısı kaybı yaşanmaktadır.
Öncelikle şunu bilmeliyiz. Verimli olarak ısınmak istiyorsak ısı kaybını önlememiz gerekir.

Isı kaybını önlemediğimiz müddetçe ev ya da işyerinde her duvara petek koysak dahi verimli ısınamayız.

DOĞALGAZDA BASİT ÖNLEMLER ALARAK TASARRUF ETMENİZ MÜMKÜN!

 • Petek kanallarınızın içinde biriken balçık, suyun peteklerin alt taraflarına devir daim yapmasını engeller. Petek temizliği yaptırmak peteklerinizin içinde rahatça suyun dolaşmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla daha verimli ısınmanızı sağlamaktadır.
 • Ayrıca radyatörlerde termostatik vana kullanarak da yüzde 14 civarında tasarruf yapılabilir. Termostatik vanalarda oda sıcaklığının yüzde 1 derece düşürülmesi yaklaşık yüzde 7 tasarruf anlamına geliyor.
 • Bacalı kombilerde kışa girmeden yaptırılacak baca temizliği, kombi bakımı ve basit önlemler sayesinde daha az doğalgaz tüketerek ısınmak ve böylece doğalgaz faturalarında indirimin üstüne biraz daha tasarruf etmek mümkün.
 • Evlerdeki ısı kaybını önlemek için pencerelerin pvc doğrama ve ısı cam yapılmasıyla yüzde 15 tasarruf edilebilir.
 • Radyatörlerin üzerinin uzun perdelerle örtülmemesi, radyatör önlerinin açık tutulması, eşyalarla kapatılmaması da tasarruf için, basit ama önemli tedbirler arasında yer alır.
 • Düzenli kombi bakımı ve baca temizliğiyle olası herhangi bir karbonmonoksit kaçağını önleyip ailenizin can güvenliğini sağlamış olursunuz.

PETEK TEMİZLİĞİ YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?
Petek temizliği yaptırmaya karar verdiyseniz öncelikle internetten veya başka bir yöntemle ulaştığınız petek temizleme servisine şu soruları sormakta çekinmeyiniz.

 • Servise gelecek personel yeterli eğitime sahip mi?
 • Petek temizliği yapıldığında evinize bir zarar gelecek mi?
 • Petek temizleme işlemi yapıldıktan sonra sistem çalışır halde size teslim edilecek mi?
 • İlave bir ücret alınacak mı?
 • Petek temizliği işleminde metal yüzeylerin paslanmasını ve korozyon oluşmasını engelleyen kimyasal madde kullanılacak mı?

PETEK TEMİZLİĞİNİ ÇOK UCUZA YAPAN FİRMALAR
Öncelikle burada amacımız kimseyi karalamak değildir. Ancak her işin kabul gören ortalama bir bedeli vardır. Konusunda uzman olmayan servisler petek temizliğinizi daha ucuz yapabilir ama sonrasında tesisatınızda pahalı hasarlar bırakabilir. Bunlardan en başı çekecek kombinize verebilecekleri zarardır.

‘’ Bu yüzden diyoruz ki kaliteli hizmete verilen para asla boşa gitmez. Firmamız bilgi, tecrübe ve son teknoloji makine parkuru ile sizlere en kaliteli hizmeti sunmaktadır. ‘’

PETEKLERİNİZİN ISINMAMASININ DİĞER ETKENLERİ
Öncelikle doğalgaz tesisatınızın yapım aşamasından başlayalım. Malzeme kalitesi ısıtma tesisatında hayati önem taşır. Evinizin tesisatını her ne kadar uzman bir ekip yapmış olsa da, aslına uygun tesisat malzemesi kullanılmayınca tüm emekler ve paranız boşa gider.

PETEKLERİN ALTI NEDEN SOĞUK?
Plastik boru kullanılan her tesisat da bu sorun mutlaka oluşur. Ev sahipleri kombinin derecesini yükselttiği halde oluşan bu ısınmama problemine anlam veremezler. Bunun tek sebebi kalorifer tesisatının da kullanılan plastik boru ve buna bağlı yapım şeklidir.

Plastik boru ile yapılan ısıtma tesisatında kombiden çıkan kalorifer borusu bütün petekleri tek tek dolaşır. Bu dolaşım esnasında kullanılan ara malzemeler olan dirsek te vs. suyun hızını kesmektedir. Kombiden belirli ısıyla çıkan su son peteğe gelene kadar soğuma gösterir. Bu yüzden kalorifer sisteminde son petekler daha az ısınır.

Ancak mobil sistem olarak adlandırdığımız ısıtma tesisatında dağıtıcı olan kollektör yardımı ile her peteğe ayrı boru gitmektedir. Dolayısıyla suyun her peteğe ulaşan ısı derecesi aynı olur.

Plastik borular yapısı nedeniyle oksijene maruz kalmaya müsaittir. Oksijene maruz kalan ısıtma tesisatında randıman düşer, peteklerinizin içinde biriken pislik dibe çöker. Oksijen molekülleri boru içinden yol alarak suya karışır. Bu da korozyona, korozyon da verimli ısınmamaya sebep olur.

İlgili Video

Tesisatla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin veya +90 (212) 434 58 38 numaralı telefondan bizi arayın.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim