Tıkanıklık Açma

Tıkanıklık Açma

Son yıllarda geliştirilen cihazlar sayesinde mutfak, banyo ve tuvalet giderlerindeki tıkanıklık açma işlemi daha kolay hale gelmiştir. Her ne kadar tıkanıklık açma makineleri olsa bile artık evlerde giderler sürekli tıkanır hale geldi. Gidere atılmaması gereken maddeler ve tesisat yapılırken yapılan uygulama hataları bu durumun başlıca sebebidir. Sizlere tıkanıklığı nasıl açtığımızdan daha çok giderlerin neden tıkandığını ve evde kendi imkanlarınızla gider tıkanıklığını nasıl açarsınız bundan bahsetmek istiyoruz.

Mutfak bölümlerinde gider tıkanıklığının sebepleri

 • Mutfak lavabosuna tabak ve tencere dibinde kalan yemek kalıntılarının dökülmesi
 • Kızartma yağlarının lavaboya dökülmesi
 • Meyve ve sebze yıkarken kesilen ve kopan küçük parçaların gidere atılması
 • Bakliyat yıkarken ve ayıklarken lavabo giderine tanelerin atılması
 • Sigara izmariti ve kürdan gibi maddelerin lavaboya atılması
 • Temizlik için kullanılan sünger ve bulaşık telinden kopan parçaların gider borusunun iç kısmındaki yağlı tabakaya tutunması
 • Gider borusunun uygun çapta yapılmaması ve gereksiz yere kapalı dirsek kullanımı
 • Gider borusuna su ve pisliğin ana gidere ulaşması için doğru eğim verilmemesi

Tuvalet tıkanıklığının sebepleri

 • Tuvalet kağıtlarının yumak haline getirilerek atılması. Tuvalet kağıdı her ne kadar suda erise bile yumak haline getirilince borunun iç kısmındaki pisliklere yapışarak tıkayabilir.
 • Islak mendil, el kurulama peçetelerinin gidere atılması
 • Temizlik sonrası kirli su içinde kalan bez veya süngerin gidere kaçması
 • Özellikle banyo bölümünde bulunan tuvaletlere ağda bandı ve çubuğu, ped ve jilet atılması
 • Alaturka tuvaletin boğaz kısmının ve alt kısımdaki es sifon parçasının kireç yüzünde daralması
 • Gider boruları yapılırken uygun çapta yapılmaması ve doğru ölçüde eğim verilmemesi

Evde kendi imkanlarınızla gider tıkanıklığını nasıl açarsınız?
Aşağıda anlatılan tıkanıklık açma yöntemleri yetişken kişiler tarafından yapılmalıdır. Gider açma yöntemlerini uygularken eldiven, maske ve koruyucu gözlük kullanınız.

 • Elbise askısını ek yerinen ayırarak lavabo ve tuvalet gider tıkanıklığını açmayı deneyebilirsiniz
 • Pompa yardımı ile ileri boyuta olmayan gider tıkanıklığında bazen başarılı olabilirsiniz
 • Tuvalet bölümlerinde tuvalet fırçası ile pompa yaparak tıkanıklığı açmayı deneyebilirsiniz
 • Bahçe hortumunu gidere sokarak tıkanıklığı açmayı deneyebilirsiniz

Lavabo ve süzgeç tıkanıklığında uygulanacak özel yöntemler
Limon tuzu, karbonat ve sirke yöntemi: Bu işlemi yapmadan önce lavabonuzda biriken suyu boşaltınız. Lavabo giderine 1 yemek kaşığı kadar limon tuzu dökünüz. Limon tuzunun gider deliğine gitmesinde bir sakınca yoktur. Sonrasında yine 1 yemek kaşığı karbonat ilave edin.

Ardından iki su bardağı sirkeyi lavabo giderine döktüğünüz limon tuzu ve karbonatın üstüne dökelim. Sirkeyi döktükten sonra karışımın etkisiyle köpürme oluşmaktadır. Bu durum halinde lütfen panik yapmayınız. Lavabo gideriniz açıldıysa gideri daha iyi temizlemek için bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra lavabonuza 1 veya 1,5 litre civarında sıcak su dökmeniz karışımın etkisiyle gider borusunda yapışıp yumuşayan pislik tortularının kopup gitmesini sağlayacaktır.

Sirke ve karbonat yöntemi: Lavabo gider deliğine 2 yemek kaşığı karbonat dökünüz. Şayet lavabonuzun kenar kısımlarının da temizlenmesini istiyorsanız karbonat ve sirkeyi bu kısımlara da dökebilirsiniz. Karbonat doğal ve etkili bir temizlik malzemesidir. Karbonatı gider deliğine döktükten sonra 1,5 su bardağı kadar sirkeyi karbonatın üstüne dökünüz. Yapılan işlem esnasında oluşabilecek köpürme doğaldır. Köpürmenin ardından biraz bekleyerek lavabo giderine 1 ile 1,5 litre arasında sıcak su dökünüz. Lavabo gideriniz kısmen açıldıysa bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Sirke ve tuz karışımı yöntemi: Şayet evinizde karbonat yok ise lavabo tıkanıklığını tuz ve sirke ile açmayı deneyebilirsiniz. Lavabo gider deliğine 2 yemek kaşığı kadar tuz dökünüz. Tuzun gider deliğine gitmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Tuz döktükten sonra 2 su bardağı kadar sirkeyi üzerine dökünüz. Ardından 1 ile 1,5 litre arasında sıcak suyu dökünüz. Bu işlemi isteğiniz doğrultusunda tekrarlamanızda sakınca yoktur.

KİMYASAL MADDE KULLANARAK GİDER AÇMA

Bu yöntem firmamız tarafından kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Kimyasal gider açıcılar sağlığınız açısından zararlıdır. Cildinize ve gözünüze temas etmesi halinde kalıcı hasar oluşturur. Solunum yolu ile sağlığınıza zarar verir. Ayrıca kimyasal maddeler gider borularınızın contalarını eriterek su sızıntılarına sebep olur. Sürekli kullanılırsa gider borusunu büzüştürür.

Kostik soda ile lavabo açma: Kostik soda aslında sodyum hidroksittir yani asit içeren kimyasal maddedir. Günümüzde kullanılan lavabo açıcılardan pek farkı bulunmamaktadır. İsteğiniz doğrultusunda kostik soda ile tıkanıklık açmayı deneyebilirsiniz.

Lavabo açıcı kimyasal maddeler: Lavabo açlar kimyasal bilişenlerden oluşmaktadır. Öncelikle kullanım esnasında sağlık açısından zararlı olduğu için dikkatli olmanız gereklidir.

ATIK SU TESİSATI TIKANIKLIĞI AÇMA

Atık su tesisatı ev ve işyerlerinde mutfak, tuvalet, banyo, yağmurluk pimaş hattı tesisatını kapsamaktadır. Mutfak, tuvalet ve banyo gibi atık su giderleri rögar hattına bağlantılıdır. Yağmurluk pimaşlarının şu anki mevzuatta rögara bağlantısı yasaktır. Şayet binanızda yağmur suyu hattı rögara bağlantılı ise cezai yaptırım ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Atık su tesisatı tıkanıklığı açma işlemi ev ve işyerlerinizde kırmadan robot cihazlarımız sayesinde yapılmaktadır. Kırmadan tıkanıklık açma robotları tıkanıklık açmak için üretilmiş olup son teknoloji cihazlardır.

Örnek olarak, mutfak lavabosu tıkanıklığını ele alalım. Mutfak lavabosu tıkanıklığında evyenizin pis su giderine bağlı olduğu lavabo sifonu pimaş bağlantısından çıkarılır ve mutfak lavabosu tıkanıklığına buradan müdahale edilir. Mutfak dolabınızın herhangi bir yeri sökülmeden lavabo tıkanıklığına müdahale edilir.

BİNAMIZIN ATIK SU TESİSAT BORULARI NEDEN SÜREKLİ TIKANIYOR?

Öncelikle bir yapının atık su tesisatı sürekli tıkanıyorsa boruların yapılış düzeninde sorun olduğu muhtemeldir. Ancak bu kanıya varmak için boru içi gösteren kameralı tespit cihazı ile tespit yapmak şarttır. Borularınızın içine gönderilen tespit kameralarımız atık su tesisatı borularınızda oluşan çökme, meyilsizlik ve pislik bağlama gibi durumları bizlere göstermektedir.

Atık su tesisatı inşa edilirken boru çapı önemlidir. Aslına uygun yapılmayan pimaş borular kullanıma bağlı olarak atık su tahliyesinde yetersiz kalabilmektedir. Buna bağlı olarak ev ve işyerlerinde tıkanma ve pis su baskınları yaşanabilmektedir. Yukarıda bahsi geçen yağmurluk pimaşları bina dışından sokağa dökülecek şekilde inşa edilmelidir. Aksi takdirde atık su tesisatınızın diğer bölümlerini de etkilemektedir.

YAĞMURLUK GİDERİ AÇMA

Yağmurluk boru hattı bina çatısından başlayarak bina girişine kadar devam etmektedir. Yağmurluk boru hatları yapılırken çatı kısmındaki olukların montaj aşamasına dikkat edilmelidir. Sağlam yapılmayan yağmurluk olukları içine su birikince çökerek kırılabilir.

Bütün tıkanıklık açma işlerinde olduğu gibi yağmurluk gideri açma işlemi de herhangi bir yer kırılmadan tıkanıklık açma robotu sayesinde yapılmaktadır. Çoğu ev sahibi oturduğu binanın çatısına hiç çıkmamıştır. Evlerine veya binalarına yağmur suyu dolunca konuya haliyle ilgi gösterilmektedir. Binanız temel aşamasında başlayarak en son çatıda yapımı sonrası son bulur.

Zaten yağmurluk gideri açma hususunda özenli ve zamanında müdahale edilmez ise olası su sızıntısı sorununun meydana gelmesi muhtemeldir. Taşan ve tıkanıklıktan dolayı içi dolan yağmurluk giderleri çatı veya herhangi bir yerden su problemi ortaya çıkarır. Yapım aşamasının aksine binanızda yapılan kontroller çatıdan başlanmalıdır. Otomobillerimizin yaz ve kış aylarında bakımını nasıl yaptırıyor isek binalarımızın da rutin kontrol ve bakımlarını yaptırmamız bizlere fayda sağlayacaktır.

Firmamızın uzmanlık alanı olan temiz ve pis su tesisatını ele alacak olursak neleri kontrol etmelisiniz birlikte inceleyelim.

Not: Bu kontrolleri uzman kişi ve firmalarca yaptırmanız hayati risk açısından daha doğru olacaktır.

Bina çatısı: Bina çatılarında bulunan yağmurluk oluklarının içi zamanla toz gelmesi sonucu daralır hatta gider deliklerinde tıkanmalar oluşur. Yapılan kontroller sonucu eğer yağmurluk olukları pis ise temizlenmelidir. Yağmurluk oluklarının çatıya montaj bölümünde çıkma ve kırılmalar var ise tamir edilmelidir.

Sizlere çok ilginç gelebilir ancak yağmurluk gider borusu tıkanmalarının başlıca kahramanları arasında kuşlar yer almaktadır. Kuşlar yuva yapmak için ağızlarıyla taşıdıkları ot parçalarını yağmurluk oluklarına düşürürler. Ayrıca kargalar ve diğer etçil kuşlar çatınıza kemik parçaları düşürebilmektedir. Kargalar yemek istediği cevizi yüksekten kırılması için çatıya düşürebilir. Bu durum yağmurluk boru hattınızın tıkanmasına sebebiyet verebilir.

Diğer bir husus ise şayet binanızda teras katta ikamet eden var ise teras katın temizlik aşamasında biriken tozları gidere süpürmemelidir. Su ile birleşen tozlar katılaşarak adeta taş kıvamına gelmektedir.

Dik inen yağmurluk borularınızın bakımı: Bina çatısını kendiniz kontrol etmeniz mümkündür ancak dikey olarak binanızdan aşağı doğru inen yağmurluk borularınızın iç kısmını kontrol etmeniz mümkün değildir. Bu durumda sizlere kameralı görüntüleme hizmeti almanızı tavsiye etmekteyiz. Yağmurluk borularınız binanızın çatısından bina giriş noktasına kadar boru içine gönderilen kamera sayesinde net şekilde görüntülenir ve yağmurluk borunuzun iç yapısı hakkında sizlere bilgi verilir.

Yağmurluk borularımızın içi çok kirli? Yeniden yapılmasından başka çare var mı?
Yağmurluk boru gider hattı yıkama işlemi sayesinde bu ağır maliyetten sizleri kurtarıyoruz. Basınçlı pis su gider hattı yıkama makilerimiz yağmurluk borularınızın içini sıfırdan yapılmış gibi temizlemektedir. Bu hizmet sizlere tadilat masrafı ve stresinden kurtarmaktadır.

Atık su borularınızın çapı kadar malzeme kalitesi de çok önemlidir. Eski tip pimaş borular çok ince ve kırılgan yapıya sahiptirler. Borunun ilk döşeme esnasında bile darbeye maruz kalması sonucu kırılma durumu ortaya çıkmaktadır.

Firmamızın edinmiş olduğu servis tecrübelerinde bina havalandırma boşluğu olarak adlandırdığımız bölgeden geçen pimaş borulara katlardan atılan yabancı cisimler yüzünden boru kırılmasına rastlanmıştır. Daire sahipleri mevcut havalandırma boşluğuna herhangi bir çöp ve yabancı cisim atmaktan kaçınmalıdırlar.

İSTANBULUN BÜTÜN SEMTLERİNE SERVİS MEVCUT MU?

Firmamızın atık su tesisatı tıkanıklığı açma servisi istanbul’un bütün semtlerine hizmet vermektedir. 7/24 destek alabileceğiniz telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Tesisatla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin veya +90 (212) 434 58 38 numaralı telefondan bizi arayın.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim