Su Tesisatçısı

Su Tesisatçısı

İstanbul gibi metropol bir şehrin nüfusunun giderek artması sonucu su tesisatçısı ihtiyacının gün geçtikçe artmasını beraberinde getirmiştir. İstanbul Avrupa yakası su tesisatçısı filtes tesisat su tesisatı sorunlarınıza kurumsal hizmet ile beraber kesin ve garantili çözümler getirmiştir.

DONMUŞ SU BORUSU AÇMA YÖNTEMLERİ
Su borusu donması sıkça karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Su borusu donunca ne yapılır fikir sahibi olalım. Su boruları donmadan önce tedbir alınmalıdır. Boru içindeki su donarsa hem açılması çok güç, hem de maliyetlidir.

 • Boruların donmasını engellemek istiyorsanız tesisat hatlarınız kesinlikle dışarıdan yapılmamalıdır.
 • Yapılıyorsa da üzeri düzgün bir şekilde su borusu izolasyonu yapılmalıdır.
 • Eğer mümkünse boruların ısınmasına yönelik uygulamalar yapmakta faydalıdır.
 • Su soğuk havanın tesiri ile 3 derece altına inince buzlanma gösterir. Bu nedenle bu ısının altına düştüğünde çok az miktar suyu sürekli akıtmakta donmayı önlemektedir.

Su borusu donması sonucunda su tesisatı borularınızda meydana gelen patlamanın sebebi ise ısısı düşen suyun genleşme göstermesidir. Donduğunda hacmi artan su genleşme gösterir ve içinde bulunduğu boruya basınç yapar. Bu basınca bağlı olarak boru patlaması veya boru çatlaması görülür.

BUZ TUTAN SU BORUSU AÇMA YÖNTEMLERİ
Buz tutan su borusu açma işlemi için birçok yöntem vardır. En bilinen yöntem pürmüz veya şalama olarak adlandırılan yöntemdir. Bu yöntemde ateşi boruya yaklaştırarak buzun erimesini sağlanır. Boru açıkta değil ise borunun içine etki edecek bir yöntem denenmesi gerekir. Tabi ev ve işyerimiz de olan bu tip arızalara mahal vermeden önlem almak en doğrusu olacaktır. Doğru yapılan su tesisatında bu tip manzaralar nadir olarak görülür.

DONAN SU SAATİ NASIL AÇILIR
Su saati donması soğuk havalarda en çok görülen tesisat arızalarındandır. Su saat panoları evin dış kapı bölgesinde olduğu için soğuğa en çok maruz kalan su tesisatı ekipmanlarındandır. Su saatlerine her ne kadar dolap yapılsa da yalıtımda gereklidir. Su saati dolabı kenarlarından hava almayacak biçimde yapılmalıdır. Eldeki malzeme vasfına göre köpük, harç, alçı gibi malzemelerle kenar boşlukları dikkatlice kapatılmalıdır. Saatin olduğu kısımsa su borusu yalıtımı malzemesi ile kaplanmalıdır. Eğer mümkünse evin içinde bir musluk çok soğuk havalarda açık bırakılmalıdır ki donmalar olmasın.

MUTFAK BATARYASI
Mutfaklar kadınlarımızın en çok vakit geçirdiği yerdir evlerimizde. Mutfakta kullanılan eşyaların pratik ve sorunsuz olması her kadının isteğidir aslında. Zor açılıp kapanan bir musluk, mutfak gibi yoğun kullanım alanı olan yerlerde epeyce zorluk çıkarır insanlara.

İsterseniz mutfak tasarımı ve ihtiyacınıza en doğru mutfak bataryası hangisi beraber inceleyelim.

Mutfak bataryası seçiminde mutfak evyesi boyutuna göre seçim en temel unsurdur. Çok derin yapıya sahip olmayan evyelerde alçak mutfak bataryası tercih etmek doğru değildir. Düdüklü tencere gibi büyük çapta olan yemek pişirme ekipmanları mutfak bataryası çok alçak olduğu takdirde yıkamakta size güçlük çıkaracaktır. Bunun yanı sıra mutfak tezgahınıza ve halısına su sıçramasına sebep olacaktır.

Aç kapa mutfak bataryalarında görünen en sık arızalar
Aç Kapa mutfak bataryasında görünen en sık arızalar açma kapama kolunun sert açılıp kapanmasından dolayı aşınmalar görülür. Bu durum conta zedelenmesi ve açma kapama kolunun dip kısmında yıpranmaya sebebiyet verir. Ayrıca mutfak musluğunu açtığımız zaman aşırı kuvvet verildiği takdirde batarya dip kısmından mutfak tezgahına olan bağlantı noktasından oynamaya başlar. Dip kısmından oynayan musluk, musluğa bağlantı elamanı olan batarya flexlerine de zarar verir.

Aç kapa batarya montajında kullanılan evye altı zarf musluğu
Aç kapa bataryalar tezgah üstüne monte edildiği için su tesisatına bağlantı noktasında flex kullanılarak evye altı zarf musluğuyla şebeke suyuna bağlantısı yapılır. Su tesisatında en çok arıza yapan ekipmanlardan biriside bu musluklardır. Satın alınırken kaliteli olması mutlaka gözetilmelidir.

Çevirmeli mutfak bataryalarında görünen en sık arızalar
Su açma kapama yeri çevirmeli tipte olan musluklarda da tıpkı aç kapa musluklarda olduğu gibi conta arızası çok sık yaşanır.

Musluğu sıktığım halde su kapanmıyor
Musluğu kapatmak için gereğinden fazla sıkıldığında çevirme kolunda bulunan conta ezilmeden dolayı sertleşir ve suyu kapatmaz hale gelir. Ayrıca çevirmeli bataryalarda su gelen batarya deve boynu kısmına uygulanan sert ve yanlış hareketler boyundan batarya göbeğine bağlanan kısımda bulunan rekor bölgesinde kırılma ve çatlamalara sebebiyet verir.

Bu tip bataryalarda aç kapa bataryalara oranla daha çok su sarfiyatı yapılmaktadır. Su sıcaklığının ayarlanması esnasında ve kapatılması esnasında bu sarfiyata neden olur. Mutfak bataryası ve bağlantı ekipmanlarını alırken kaliteli ve paslanmaz ürünler almaya özen göstermeniz yoğun kullandığınız mutfaklarda daha az sorun yaşamanızı sağlayacaktır.

Filtes tesisat mutfak bataryası montajı , evye altı zarf musluk montajı ve satışı, ve de tüm su tesisatı işlerinizde siz değerli vatandaşlarımıza tecrübeli ve güler yüzlü personeli ile hizmetinizdedir.

MUSLUKTAN SU AZ GELİYOR
Temiz su tesisatı yapımında plastik su borusu, galvaniz borusu ve bakır su boruları kullanılmaktadır. Bu boru çeşitlerinden özellikle galvaniz borularda zamanla oluşan paslanma nedeniyle boru iç çaplarında daralmalar meydana gelir. Paslanan su borusunun içinden kopan küçük parçalar, kireç tortuları musluk girişlerini tıkayarak musluktan suyun az gelmesine sebebiyet verir.

Özellikle evlerde ufak çaplı yapılan su tesisatı tamiratlarında musluk, batarya, su vanası değişimi sonrası oynatılan ağız kısımlarına dikkat edilmelidir. Şayet ağız kısımlarında pislik varsa temizlenmeli musluk, batarya ya da vana montajı bundan sonra yapılmalıdır.

Su tesisatı boruları galvaniz boru olan ev ve işyerlerinde yukarıda belirtilen tamirat sonrası veya kendiliğinden oluşan musluktan az su gelmesi problemi yaşanırsa evde suyu az gelen ya da hiç gelmeyen musluğun çıkış kısmında yer alan filtre İngiliz anahtarı, ayarlı pense veya açık ağız anahtar yardımı ile gevşetip sökülmeli. Ardından şayet filtrede pislik var ise temizlenmelidir. Filtre yerine monte edilmeden önce boru içinde sıkışabilecek pisliklere karşı su bolca akıtılmalıdır. Tüm bu yöntemleri kendinizce denediniz ancak su hala az geliyorsa daha fazla su tesisatınızı kurcalamadan konusunda uzman bir su tesisatçısı çağırmalısınız.

Galvaniz boru olarak adlandırılan ve halk dilinde demir boru olarak tanımlanan boru tipi bulunan evlerde şayet musluktan su az geliyorsa vakit kaybedilmemelidir. Çünkü boru içinde oluşan ve iç kısımdan kopup suyun gelmesini engelleyen çapaklar ve kireçler zamanla daha da katılaşır ve içinden çıkılmaz bir hale gelebilir. Demir borulu tesisatlarda boru iç yüzeyinin yukarıda belirtilen nedenler ve iç kısmının aşınma sonucu pütürlü bir hal alması sebebiyle açılma olasılığı çok düşüktür.

Demir borulara göre plastik borularda musluktan az su gelmesi durumu açılmaya daha elverişlidir. Plastik borularda özellikle ilk yapım aşamasında yapılan kaynaklar su tesisatı ustası tarafından dikkatle yapılmalıdır. Su tesisatı ek parçaları su geçiş deliğini kapatmayacak şekilde ve kaynak esnasında ısınan boru ve ek parçalarından kopabilecek plastik küçük parçalar ihtiyatla kontrol edilmelidir.

Musluktan az su gelmesi sorununun çözüme kavuştururken ilk etapta izlenmesi gereken yol bütün evde mi yoksa sadece mutfak, banyo ya da tuvalette sorun olduğudur. Örnek verecek olursak evde bütün musluklardan su yeterince geliyor ve sadece mutfak kısmında su az geliyor ise ilk etapta mutfak bataryası kontrol edilmelidir. Ancak bütün evin musluk ve bataryalarından su az geliyor ise su sayacı bağlantıları kontrol edilmelidir.

Firmamızın bu doğrultuda sizlere tavsiyesi su tesisatınız demir borulu ise yenilemenizdir. Tekrarlama durumu mümkün olan musluktan su az gelmesi arızası için cebinizden çıkacak para bu durumda boşa gidecektir.

MUSLUKTAN KİRLİ SU GELİYOR
Eski tip demir borular içinde korozyon tutmaya müsait maddelerdir. Temiz su tesisatınız demir boru ile yapılmışsa zamanla paslanan boruların içinden gelen musluktan kahverengi su muhtemeldir. Bu tip sorunlar boru içerisinde daralma yaptığı için musluğunuzdan akan suda azalmada görülebilir. Yeni teknoloji ile üretilen muslukların çıkışlarında musluk filtresi vardır. Bu filtreler pislik tutucu özelliğini taşır. Bunun belirtisini de sudaki azalma ve akış yön değiştirmesinden anlayabilirsiniz.

Musluktan kirli su geliyor sorununu yaşıyorsanız eski demir boru tesisatınız sizi yarı yolda bırakmadan değiştirme vaktiniz gelmiş demektir. Yeni sistem plastik borularda boru içindeki korozyonlanmalar daha nadir görülmektedir. Bu sayede hem temiz su kullanmış olacaksınız hem de su tesisatındaki patlama durumuna karşı sisteminizi yenilemiş olacaksınız.

Sabahleyin musluğu ilk açışınızda veya şebeke suyun kesilip tekrar geldiğinde bir müddet evdeki musluklardan kirli su gelir. Bir müddet suyun akmasını bekledikten sonra ancak kullanmaya başlarız. Bu da gereksiz su sarfiyatına sebep olur.

İnsanlarımız bazen bu duruma evinde sadece mutfak bölümünün tesisatsını değiştirerek çözüm bulmak isterler. Ancak doğru bir yol değildir. Şebeke suyu daire su sayacından geçerek evimizin içinde yapılan su tesisatı sayesinde her yere dağıtılır. Mutfağınızda bulunan su tesisatınızı değişseniz dahi tekrar paslı ve kirli su gelmeye devam edecektir.

Ayrıca rezervuarların içinde biriken kirli su çalışma sistemini bozarak düzgün çalışmamasına sebep olur. Musluktan gelen kirli suyun en büyük etkisi sağlıktır ki göz ardı edildiğinde ağır bedeller ödeyebilirsiniz. Birçok aile yemek yaparken, dişlerini fırçalarken musluk suyunu kullanır. Hatta şebeke suyunu içme suyu olarak kullananlar oldukça yaygındır. Bu yüzden firmamız demir borulu tesisatları yenilenmesini kesinlikle önermektedir.

REZERVUAR SPİRALİ
Rezervuar insanların tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra su ile temizlenmesini sağlayan haznedir. Rezervuarlarda su basma butonuna basıldığı zaman klozet taşı veya hela taşı içine su akar ve pisliği kanalizasyon giderine doğru yönlendirir.

Butona basılıp içindeki su boşaldığı zaman hazneden temiz suya rezervuar spirali yardımı ile yapılan bağlantı sayesinde tekrar su dolar. Haznenin içine dolan su içinde bulunan şamandıra sayesinde belli bir miktara eriştiğinde otomatik olarak kesilir. Bu da butona basılınca boşalan suyun tekrar hazne içine yedeklenmesini sağlar. Şamandıraların su depolama ve tekrar su alma konusundaki işlevi önemlidir.

Birçok marka adı altında satılan rezervuar spirali ya da başka adı ile rezervuar fleksi paslanmaz malzemeden olmalıdır. Montaj esnasında anahtar ya da kurbağacık yardımı ile rezervuara ve temiz su bağlantısına montaj edilir. Bu montaj esnasında spiralin boğaz kısmından su tesisatı tabirinde kontra tutulmalıdır. Sıkmak için çevrildiğinde rezervuar spirali komple dönmemelidir. Aksi takdirde spiral deforme olur ezilir, bükülür ve boğaz kısmında ya da diğer bölgelerde delinme veya patlamalar meydana gelir.

Tıpkı rezervuar spirali gibi rezervuar iç takımı olarak da tabir edilen şamandıra sistemi kaliteli olmalıdır. Oldukça hassas ve kırılgan yapıda olan iç takımın montaj aşamasında dikkatli olunmalıdır. Rezervuar iç takımını birden fazla kez söküp takmak aşağıda resimde gösterilen büyük contaların yıpranmasına sebebiyet verir.
Rezervuar spirali ve Rezervuar iç takımı montajı bittikten sonra ek yerleri iyice kurulanmalı ek yerlerinden su sızıntısı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Genel olarak Spiral bağlantı yerlerinden su sızıntısı görülmektedir. Bu duruma çözüm genel olarak mevcut conta değişilmelidir ya da ilave conta eklenmelidir.

Rezervuar iç takımı montaj sonrası su tutmama sorunları görülebilir. Yukarıda anlattığımız gibi hassas yapıda olan bu malzemeler montaj esnasında yıpratılmamalıdır. Her şeyden öte malzeme ve işçilik kalitesi de önem arz etmektedir.

MUSLUK PATLAMASI
Bu yazımızda günlük yaşantımızda karşımızda sıkça karşımıza çıkan bazı su tesisatı sorunlarından bahsetmek istedik. Buradaki asıl amaç aslında evinizde olan hangi su tesisatı arızasını kendi çabanızla yapıp yapamayacağınız konusudur. Bu sayede önemli olan hem ev ekonomisine katkıda bulunmakta yetinmeyip, hem de olası acil bir durumda kendi başınızın çaresine bakabilmenizdir.

Mutfak bataryası yoğun kullanıldığı için çok arızalanan su tesisatı malzemesidir. Aşağıda resimde görülen mutfak bataryası ev hanımı kullanırken aniden kırılmış ev hanımı ne yapacağını bilemeden panikle musluğu dahi kapatmak aklına gelmemiştir. Bu tarz durumlarda çok zor ihtimalde olsa bataryanın açıp kapama yeri kırılırsa lavabonun alt kısmında olan muslukları kapatmanız suyun kesilmesi için yeterli olacaktır.

Lavabonun alt kısmındaki muslukları kapattım ancak su kapanmıyor.
Bu durumda su saatinizin vanasını kapatırsanız suyunuz kesilecek evi su basması durumu ile karşı karşıya kalmayacaksınız.

EN KALİTELİ MUTFAK BATARYASI HANGİSİ?
Filtes Tesisat olarak mutfak bataryası seçiminde dikkat etmeniz gereken hususları sizlere hatırlatmakta fayda görüyoruz. Mutfak bataryası aldığınızda bataryanın üretici firma garantisi altında olup olmadığını kontrol ediniz. Ayrıca mutfak bataryasını aldığınız yere de olası bir arıza durumunda size yardımcı olup olmayacakları hususunu mutlaka sorunuz. Üründe olası bir üretim hatası durumunda bizimle alakası yok fabrikayı arayın cevabıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ayrıca insanlar musluk veya mutfak bataryasını ağırlığı ile seçme yöntemine gidebilirler. Bir üründe ağırlık değil malzeme kalitesi önemlidir. Ürünün montaj yerlerinin mukavemeti önemlidir. Olası bir arıza durumunda yedek parçasının kolayca bulunup bulunmadığı önemlidir.

Mutfak bataryasında diğer önemli husus ise, mutfak tezgahından olan yüksekliğidir. Bazı bataryalar alçak olduğu için kullanışsız olabilir ve ev hanımlarına zor durumlar yaşatır. Mutfak lavabosunda tencere gibi tabak ve bardağa göre daha büyük mutfak eşyaları yıkanmak istendiğinde tencere lavabo içine sığmaz ve dışarıya su sıçrar.

Bir diğer önemli husus ise mutfak bataryalarının alt tesisat grubunu oluşturan tezgah altı muslukta denilen ara musluklardır. Ara muslukların üretimi tabiri caizde artık o kadar ayağa düşmüştür ki yapı mağazasından aldığınız yeni ürün bile bozuk çıkarsa hiç şaşırmayın deriz. Sürekli açılıp kapanmayan ara musluklar daha montaj aşamasında su tesisatı ustasının elinde kalabilirler. Bu musluklarda da tıpkı mutfak bataryasında aradığımız kalite ve garanti şartını mutlaka arayınız.

Siz değerli okurlarımıza bir diğer önerimizde; ara musluklarınızın çabuk bozulmaması için açıp kapama yaparken muslukları çok fazla zorlamamanız olacaktır. Kapatılırken çok fazla sıkılan musluklar deforme olur ve boşa dönmeye başlar. Bozulan muslukların çevirme başlığı bu sayede çabucak işlevini yitirir.

Avrupa yakasındaki bütün ilçeleri sıhhi tesisatçı hizmeti sunan firmamızın hizmetleri aşağıdaki gibidir;

 • Su kaçağı tespiti
 • Tuvalet tıkanıklığı açma
 • Lavabo tıkanıklığı açma
 • Kanalizasyon tıkanıklığı açma
 • Otopark gideri açma
 • Petek temizleme
 • Koku tespiti
 • Rögar yeri bulma
 • Sıhhi tesisat
 • Pis su gider borusu yıkama hizmetleri vermektedir.

Avrupa yakası 7/24 su tesisatçısı firmamız su kaçağının tespitini kırmadan dökmeden cihazlar ile yapmaktadır. Firmamız tıkanıklık açma işlerinizi de tıpkı su kaçağında olduğu gibi kırmadan robotla açmaktadır.

Son yıllarda tuvalet kağıdı ve ıslak mendil kullanımının artması sonucu tuvalet tıkanıklığı kaçınılmaz hale gelmiştir. Tuvalet tıkanıklığına bireysel olarak önlem almak istiyorsanız tuvalete mutlaka atık peçete kutusu bulundurunuz. Ev sakinlerine tuvalet peçetesi ve ıslak mendil atıklarını çöp kovasına atması için uyarıda bulununuz.

İşyerlerinde ise yazılı uyarılarla insanlara tuvalet kullanım bilinci oluşturabilirsiniz. Tuvalet kağıdı yumak haline getirilerek büyük parçalar halinde tuvalet giderine atılmamalıdır. Özellikle kadınların makyaj temizlemek için kullandığı ıslak mendilleri tuvalet giderine atmamaları gerektiği bilinmelidir.

Avrupa yakası su tesisatçı ihtiyacınız varsa bize 0212 434 58 37-38 ve 0537 953 7313 numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

Filtes tesisat ‘’ su tesisatı sorunlarınıza kalıcı ve garantili çözümler’’.

Tesisatla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin veya +90 (212) 434 58 38 numaralı telefondan bizi arayın.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim