Kanal Tıkanıklığı Açma

Kanal Tıkanıklığı Açma

Ev ve işyerlerinde bulunan mutfak, tuvalet, banyo gibi ıslak kullanım alanlarından gelen atık su, bina atık su ana borusundan yol alarak rögara dökülür. Katlardan dikey şekilde inen ana gider borusu zemin katta yatay halde yol alarak kısmına ulaşmaktadır. Genel olarak yatay halde bulunan ana hat borularında tıkanıklık görülmektedir. Dikey borularda çok sık olmasa da tıkanıklık sorunu görülebilir.

Kanal tıkanıklığı açma sonrası yapılan kameralı kanal görüntüleme işlemi, hattın mevcut durumunu ve gelecekte meydana gelebilecek diğer sorunlar hakkında bizlere bilgi vermektedir. Kanal tıkanıklığı açma, diğer bir ismiyle pis su gider kanal tıkanıklığı açma işlemi de tıkanıklık açma robotu sayesinde yapılmaktadır.
Kanal tıkanıklığı açma işlemine dahil olan alanları şu şekilde çeşitlendirebiliriz;

  • Ana hat kanal tıkanıklığı açma
  • Otopark gider kanal tıkanıklığı açma
  • Yağmur kanalı tıkanıklığı açma
  • Pis su kanal tıkanıklığı açma
  • Su ızgarası kanal tıkanıklığı açma

Pis su kanallarının tıkanmasının iki nedeni vardır. Bunlardan birincisi yapım kaynaklı nedenler ve kullanım kaynaklı nedenler.

Sizlere daha çok kullanım kaynaklı nedenler hakkında detaylı bilgi vermek istedik.

ANA HAT TIKANIKLIĞI NEDENLERİ: Kullanım kaynaklı ana hat tıkanıklığı başlıca nedenleri tuvaletlerden atılan ıslak mendil, pedler, el kurulama peçeteleri saç kılları, ip, temizlik bezleri ve diğer yabancı maddelerdir.

OTOPARK TIKANIKLIĞI NEDENLERİ: Otopark kanal tıkanıklığı başlıca nedenleri kanal içine süpürülen veya kaçan toz ve diğer pisliklerdir. Bu tozlar su ile birleştiğinde çamurlaşır ve kuruduğu zaman adeta taş kıvamına gelir. Bu yüzden otopark gider kanalına kesinlikle toz süpürülmemelidir.

Kanal içine sigara izmariti vb. yabancı atıklar atılmamalıdır. Kanal ızgaralarına küçük yabancı materyallerin gitmesini engelleyecek ızgaralar koyulmalıdır. Ve otopark kanal ızgarası tıkanıklığına karşın belirli aralıklarla temizlenmesi daha iyi olacaktır.

YAĞMUR KANALI TIKANIKLIK NEDENLERİ: Yağmur kanalı tıkanıklığının nedenlerinden bir tanesi otopark kanalında olduğu gibi yağmurluk borusu içine giden tozlardır.

Ayrıca yağmurluk kanalı tıkanıklığına neden olan kuşlardır. Yanlış duymadınız kuşlar. Bu kuşlardan özellikle karga gagasıyla tuttuğu cevizi yemek için yukarıdan bırakarak kırılmasını ister. Karganın gagasıyla bıraktığı ceviz bazen yağmurluk giderine kaçar ve tıkanıklığa sebep olur.

Başka bir ilginç durum ise kuşların yuva yapmak için taşıdıkları küçük ağaç dallarıdır. Tıpkı kargada olduğu gibi gagalarından düşürdükleri otlar gider borusuna kaçar ve tıkanıklığa sebep olur.

Bu duruma örnek olarak verebileceğimiz durum yağmur kanalına yine kuşların düşürdüğü kemik parçalarıdır. Kemikler yapıları itibari ile sağlamdır. Kendiliğinden parçalanması zor olduğu için yağmur kanalında tıkanıklığa sebep olurlar.

Firmamız tıkanıklık açma işlemlerinde bizzat bu vakalara defalarca şahit olmuştur. Hatta firmamız tıkanıklık açma işlemine gelmeden önce bina sakinleri en üst katta oturanları suçlama eğilimine dahi gitmişlerdir. Neyse ki servis personelimiz yapmış olduğu keşifler tıkanıklığın sebebini ortaya çıkarmıştır.

PİS SU KANAL TIKANIKLIĞI NEDENLERİ: Tıpkı ana hat tıkanıklığında olduğu gibi aynı durum pis su kanal tıkanıklığında da geçerlidir. Pis su kanallarına fabrika vb. yerlerde mutfak yağı ya da üretim kaynaklı atıklar bağlandığı vakit daha kolay tıkanmalar oluşmaktadır.

SU IZGARASI TIKANIKLIĞI NEDENLERİ: Su ızgarası isminden de anlaşıldığı üzere atık suların tahliye edildiği kanallardır. Tıpkı otopark gideri tıkanıklığında olduğu gibi su ızgaralarının tıkanmasının ana nedeni toz ve suyun birleşmesiyle oluşan çamurlu maddedir. Bu çamurlu yapı tıkanıklığa sebebiyet verdiği için su taşmalarını da ortaya çıkaracaktır.

Tesisatla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin veya +90 (212) 434 58 38 numaralı telefondan bizi arayın.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim