Kanal Tıkanıklığı Açma

Kanal Tıkanıklığı Açma

Ev ve işyerlerinde bulunan mutfak, tuvalet, banyo gibi ıslak kullanım alanlarından gelen atık su, bina atık su ana borusundan yol alarak rögara dökülür. Katlardan dikey şekilde inen ana gider borusu zemin katta yatay halde yol alarak kısmına ulaşmaktadır. Genel olarak yatay halde bulunan ana hat borularında tıkanıklık görülmektedir. Dikey borularda çok sık olmasa da tıkanıklık sorunu görülebilir.

Kanal tıkanıklığı açma sonrası yapılan kameralı kanal görüntüleme işlemi, hattın mevcut durumunu ve gelecekte meydana gelebilecek diğer sorunlar hakkında bizlere bilgi vermektedir. Kanal tıkanıklığı açma, diğer bir ismiyle pis su gider kanal tıkanıklığı açma işlemi de tıkanıklık açma robotu sayesinde yapılmaktadır.

Kanal tıkanıklığı açma işlemine dahil olan alanları şu şekilde çeşitlendirebiliriz;

 • Ana hat kanal tıkanıklığı açma
 • Otopark gider kanal tıkanıklığı açma
 • Yağmur kanalı tıkanıklığı açma
 • Pis su kanal tıkanıklığı açma
 • Su ızgarası kanal tıkanıklığı açma

Pis su kanallarının tıkanmasının iki nedeni vardır. Bunlardan birincisi yapım kaynaklı nedenler ve kullanım kaynaklı nedenler.

Sizlere daha çok kullanım kaynaklı nedenler hakkında detaylı bilgi vermek istedik.

ANA HAT TIKANIKLIĞI NEDENLERİ: Kullanım kaynaklı ana hat tıkanıklığı başlıca nedenleri tuvaletlerden atılan ıslak mendil, pedler, el kurulama peçeteleri saç kılları, ip, temizlik bezleri ve diğer yabancı maddelerdir.

İSTANBUL BAHÇE GİDER BORUSU AÇMA

Bahçe nizamı evlerde veya bahçesi olan binalarda gider tıkanıklığı sürekli yaşanmaktadır. Bahçe gider borularında meydana gelen tıkanıklığın birçok sebebi vardır. İstanbul bahçe gider borusu açma servisi olarak, aşağıda sizlere bahçe giderlerinin tıkanmasına yönelik alacağınız önlemleri anlatmak istedik.

 • Bahçe sulanırken çamurlu toprağın ve pisliklerin gidere gitmemesi gereklidir.
 • Ağaçlardan düşen yaprakların gidere gitmemesi için gider kapakları sürekli kapalı tutulmalıdır.
 • Yer süzgeçlerinin üst kısmına yaprak tutucu koruyucular kapatılmalıdır.
 • Toz ve pislikler gidere süpürülmemelidir.

Tüm bunların dışında bahçe gider borularında meydana gelen tıkanıklıklarda yapısal sorunlarda yer almaktadır. Bahçe gider boruları yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir;

 • Gider boruları yapılırken alt zemin yumuşak ise gider borularının içi taş veya mıcır gibi malzemelerle desteklenmelidir.
 • Gider boruları sulanan alandan geçmemesine özen gösterilmelidir.
 • İmkan varsa gider borularına çökmeyi engelleyen koruyucu metal kılıf ile yapılmalıdır. Metal kılıfa paslanmaya karşı izolasyon yapılmalıdır.
 • Bahçe giderleri dış ortamda kaldığı için yağmur suyu gidere gideceği için uygun çapta yapılmalıdır.
 • Gider boruları yapılırken meyil yani akıntı oranı doğru verilmelidir.
 • Bahçe gider borularından sadece bahçe suyu geçeceği için şayet mümkünse atık su rögara değil dış ortama verilmelidir.

İstanbul bahçe gider borusu açma servisi olarak bahçe gider tıkanıklıklarında gider borularınızın içinin kamera ile kontrol edilmesini önemle tavsiye etmekteyiz. Bahçe gider borunuz sürekli tıkanıyorsa muhtemelen yapısal anlamda bir sorun olduğunun göstergesidir. Ancak bazen giderin içine giden toz ve pislik sertleşip kalıplaşmaktadır. Bu durumda sürekli tıkanmaya yol açmaktadır.

Bahçe gideri sürekli tıkanıyorsa kamera ile kontrol edilmeli arıza kesin olarak tespit edilmeli kalıcı bir çözüm yolu bulunmalıdır. Bahçe gider borularınızın içi kirlenmişse yeniden yapılmaya gerek kalmadan gider yıkama makinelerimiz ile içini sıfırdan yapılmış gibi temizliyoruz.

Yeniden yapım maliyetini ortadan kaldıran gider borusu yıkama yöntemi sayesinde bahçenizi kazmaya gerek kalmadan daha maliyeti az ve daha kısa sürede bu sorundan kurtulursunuz.

OTOPARK TIKANIKLIĞI NEDENLERİ: Otopark kanal tıkanıklığı başlıca nedenleri kanal içine süpürülen veya kaçan toz ve diğer pisliklerdir. Bu tozlar su ile birleştiğinde çamurlaşır ve kuruduğu zaman adeta taş kıvamına gelir. Bu yüzden otopark gider kanalına kesinlikle toz süpürülmemelidir.

Kanal içine sigara izmariti vb. yabancı atıklar atılmamalıdır. Kanal ızgaralarına küçük yabancı materyallerin gitmesini engelleyecek ızgaralar koyulmalıdır. Ve otopark kanal ızgarası tıkanıklığına karşın belirli aralıklarla temizlenmesi daha iyi olacaktır.

YAĞMUR KANALI TIKANIKLIK NEDENLERİ: Yağmur kanalı tıkanıklığının nedenlerinden bir tanesi otopark kanalında olduğu gibi yağmurluk borusu içine giden tozlardır.

Ayrıca yağmurluk kanalı tıkanıklığına neden olan kuşlardır. Yanlış duymadınız kuşlar. Bu kuşlardan özellikle karga gagasıyla tuttuğu cevizi yemek için yukarıdan bırakarak kırılmasını ister. Karganın gagasıyla bıraktığı ceviz bazen yağmurluk giderine kaçar ve tıkanıklığa sebep olur.

Başka bir ilginç durum ise kuşların yuva yapmak için taşıdıkları küçük ağaç dallarıdır. Tıpkı kargada olduğu gibi gagalarından düşürdükleri otlar gider borusuna kaçar ve tıkanıklığa sebep olur.

Bu duruma örnek olarak verebileceğimiz durum yağmur kanalına yine kuşların düşürdüğü kemik parçalarıdır. Kemikler yapıları itibari ile sağlamdır. Kendiliğinden parçalanması zor olduğu için yağmur kanalında tıkanıklığa sebep olurlar.

Firmamız tıkanıklık açma işlemlerinde bizzat bu vakalara defalarca şahit olmuştur. Hatta firmamız tıkanıklık açma işlemine gelmeden önce bina sakinleri en üst katta oturanları suçlama eğilimine dahi gitmişlerdir. Neyse ki servis personelimiz yapmış olduğu keşifler tıkanıklığın sebebini ortaya çıkarmıştır.

PİS SU KANAL TIKANIKLIĞI NEDENLERİ: Tıpkı ana hat tıkanıklığında olduğu gibi aynı durum pis su kanal tıkanıklığında da geçerlidir. Pis su kanallarına fabrika vb. yerlerde mutfak yağı ya da üretim kaynaklı atıklar bağlandığı vakit daha kolay tıkanmalar oluşmaktadır.

SU IZGARASI TIKANIKLIĞI NEDENLERİ: Su ızgarası isminden de anlaşıldığı üzere atık suların tahliye edildiği kanallardır. Tıpkı otopark gideri tıkanıklığında olduğu gibi su ızgaralarının tıkanmasının ana nedeni toz ve suyun birleşmesiyle oluşan çamurlu maddedir. Bu çamurlu yapı tıkanıklığa sebebiyet verdiği için su taşmalarını da ortaya çıkaracaktır.

KANALİZASYON TIKANIKLIĞI AÇMA

Kanalizasyon ev ve işyerlerinde kullanılan atık suyun şehir pis su şebeke hattına bağlantısını oluşturan yapıdır. Kanalizasyon borusu tuvalet, banyo ve mutfak gibi hatların giderlerinin tahliyesini üstlenmektedir.

Kanalizasyon tıkanıklığı açma işleminde öncelikle tıkalı bölgenin başlangıç be bitiş noktasını belirlenmelidir. Örnek olarak; 3 katlı bir binanın kanalizasyon tıkanıklığı ele alalım. Kanalizasyon tıkanıklığı sonucu su sadece 1. Kattan çıkıyor ve diğer dairelerde sorun yoksa kanalizasyon tıkanıklık açma işlemi 1. Kattan başlanmalıdır. Bazen bu tıkanıklık sorunu birkaç metre mesafe arasında veya bina rögarına kadar olmaktadır.

Tıkanıklık açma robotlarımız sayesinde ev ya da binanızın hangi bölgesi olursa olsun fark etmeden kanalizasyon borusu tıkanıklığı sorunlarınızı çözüme kavuşturuyoruz.

KANALİZASYON BORUSU NEDEN TIKANIR?
Kanalizasyon borusu tıkanıklığını kısaca iki şekilde ele alalım.

 1. Yapısal bozukluk yüzünden tıkanmalar
 2. Kullanım kaynaklı tıkanmalar

Öncelikle yapısal bozukluğu ele alalım. Bina temel atma işlemleri yapılırken daha temel betonu dökülmeden kanalizasyona giden pis su gider borusu döşenmektedir. Bu işlemde en önemli husus borunun üstüne temel betonu döküleceği için boru altlı üstlü ve sağlı sollu sabitlenmelidir. Aksi takdirde herhangi bir darbeye maruz kalması sonucu boru ek yerinden çıkabilir, aşağı doğru bel verebilir (eğilebilir). Bu durum ise çökme ve meyilsizlik durumunu ortaya çıkarır.

Bazen ilk yapım aşamasında sağlam yapılan kanalizasyon boruları binanın statik yapısından ötürüde sorun gösterebilir. Bu statik yapı bozukluğuna depremler ve binanın oturmasını örnek gösterebiliriz. Ancak yapım aşamasında temel demirlerine doğru şekilde sabitlenen borularda kolayca sorun olmaz.

Kullanım kaynaklı oluşan kanalizasyon tıkanıklığını sorunlarına gelelim.

Mutfak bölümü: Mutfak kısımlarından lavaboya akıtılan yağlı bulaşık dipleri, meyve sapları, kürdanlar, çay dipleri bu duruma sebebiyet verebilir.

Banyo ve tuvalet bölümü: Firmamız tıkanıklık açma işlemlerinde rastladığı yabancı maddelerden bazıları şunlardır; özelikle temizlik sonrası pis su tuvalete dökülürken içinde unutulan bezler sebebiyet vermektedir. Yine buna örnek olarak bulaşık teli, alçı yada boya kazımak için kullanılan jiletler, saç telleri, her ne kadar zamanla erise bile tuvalet içine kaçırılan kalıp sabunlar, şampuan kapakları, temizlik eldivenleri ve daha nicesini sizlere örnek verebiliriz.

KANALİZASYON GİDERLERİNE RUTİN OLARAK BAKIM YAPILIR MI?
Ev ve işyerlerinde bulunan bütün atık su giderlerine olası bir tıkanıklığa meydana gelmesi açısından kanal yıkama işlemi yapılabilir. Yapılacak yıkama işlemi sonunda atık su borularınızın için sıfırdan yapılmış gibi tertemiz olur. Özellikle günümüzde restoran ve yemek üretimi yapan firmalar bu işlemi rutin halde yaptırırlar.

Tesisatla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin veya +90 (212) 434 58 38 numaralı telefondan bizi arayın.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim