Atık Su Tesisatı

Atık su tesisatı ev ve işyerlerinde bulunan mutfak, banyo, tuvalet ve yağmurluk gider borularını kapsamaktadır. Atık su tesisatı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli iki husus malzeme ve işçiliktir.

Atık su tesisatında kullanılacak malzemenin nasıl olmalıdır?
• Tesisat da kullanılacak malzeme TSE belgeli olmalıdır.
• Darbelere karşı sağlam yapıda olmalıdır.
• Kullanılacak bölgeye uygun çapta boru kullanılmalıdır.
• Boru ek yerleri ve ek parçalarında kullanılan contalar ezik olmamalıdır.
• Tesisat da kullanılacak malzemelerin aynı marka olmasına dikkat edilmelidir.

Atık su tesisatı yapılırken nelere dikkat edilmelidir?
İşin bu aşamasında dikkatli olunmalı, yapılacak hiçbir işlem önemsiz görülmemelidir. Tesisat yapılırken gerekli yerlere kelepçe montaj edilmelidir. Ek yerlerine ve ek parçalarına mutlaka conta koyulmalıdır. Boruların aşağıya doğru eğilmesine karşın özellikle ek yerlerin olduğu bölgelerin kelepçelerine dikkat edilmelidir.

Yapılacak hatta diğer önemli hususta meyil (akıntı) işlemidir. Atık su tesisatı yapılırken çok fazla akıntı verilir ise kullanım sonrası su pislikten önce gider ve borunun içinde tortu kalır. Doğru olanı suyun pislik ile beraber gitmesidir.
Özellikle bina temeli atılmadan önce yapılan ana hat tesisatında sonradan tamiratı mümkün olmayan veya maliyet oranı çok yüksek durumlara sebebiyet verebilmektedir. Bin ana pis su tesisatı bina temeli atılmadan temel demirlerinin arasına yapılır. Bu yapım aşamasında pimaş boru etraflıca dikey ve yatak olarak demirlere sabitlenmelidir. Beton atılırken boruların zedelenmemesine özen gösterilmelidir.

Evimizde banyo bölgesine örnek verecek olursak küvet, lavabo ve varsa tuvalet gibi kullanım araçlarının tahliyesi için atık su tesisatı yapılır. Bu bölgelerde oluşacak herhangi bir atık su tesisatı arızası sonrası küvetinizin sökülmesi lavabonuzun sökülmesinden sonra arızaya müdahale edilebilir. Doğru yapılmayan atık su tesisatı sizlere masraf çıkardığı gibi sağlam durumda olan diğer materyaller içinde ekstra masraf çıkarmaktadır.

Atık su tesisatı yapılırken yatay halde döşenen ve beton içinde kalan boruların alt kısmının iyice doldurulması gerekmektedir. Olası darbe veya diğer hususlardan dolayı aşağıya doğru eğilmesine mahal verilmemelidir. Atık su tesisatında mecbur kalınmadıkça kapalı dirsek kullanılmamalıdır. Kapalı dirsekler suyun ve pisliğin gidişini yavaşlattığı gibi tıkanıklığın oluşmasında önemli etkendir. Ayrıca olası tıkanıklık açma durumlarında kapalı dirseklerin olduğu bölgelerde sorun yaşanmaktadır.

Tesisatla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin veya +90 (212) 434 58 38 numaralı telefondan bizi arayın.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim