Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Tuvalet tıkanıklığı kullanım ve yapım aşamasından kaynaklı hatalardan dolayı meydana gelir. İşyeri veya ev fark etmeksizin tuvaletlerde atık peçete kovası bulunması, tuvalet tıkanıklığına alınacak önlemler açısından faydalı olacaktır. Bu doğrultuda özellikle ıslak mendiller tuvalet giderine atılmamalıdır.

Tuvalet kağıdı yapısı itibari ile suda erir ve çabuk parçalanır. Ancak gerek tuvalet kağıdı gerekse havlu peçeteleri da yumak haline getirip tuvalet giderine atmamalıyız. Her ne kadar tuvalet tıkanıklığı açma işlemi evinizde herhangi bir yer kırılmadan yapılsa da sizler için bir maliyet demektir. Bu yüzden tuvalet kullanım alışkanlığımıza, tuvalet tıkanıklığına sebebiyet vermemesi için dikkat etmeliyiz.

ALATURKA TUVALET TIKANIKLIĞI AÇMA
Alaturka tuvalet tıkanıklığı açma işlemi tıkanıklık açma robotumuz sayesinde kırmadan açılmaktadır. Firma tecrübelerimiz bize şunu gösterdi ki gider borularının yapım aşamasında sorun olmayan tuvaletlerde genel itibari ile tuvalet tıkanıklığına ıslak mendil, havlu peçete gibi yabancı maddeler yol açmaktadır. Tabi bunların haricinde tuvalet giderine atılan diğer yabancı maddelerde tıkanıklığa sebep olur. Boş şampuan şişesi, alışveriş poşetleri, pedler, çocuk oyuncakları gibi daha birçok materyali bunlara ekleyebiliriz.

ALATURKA TUVALET TIKANDI KIRMADAN AÇILIR MI?
Kırmadan tuvalet tıkanıklığı açan robot sayesinde tabiki evet. Tuvalet tıkanıklığında en önemli unsur tuvaletin sürekli tıkanıp tıkanmadığı hususudur. İçine kullanıma uygun olmayan materyal atılmayan tuvaletler sürekli tıkanıyorsa pimaş boru hattınızda sorun olduğunun belirtisi olabilir.

ALAFRANGA TUVALET TIKANIKLIĞI AÇMA
Alafranga tuvaletlerin tıkanıklığının açılması alaturka tuvaletlere nazaran daha elverişlidir. Yapısı itibari ile sökülebilen alafranga tuvaletlerde, montaj aşamasında yapılan hatalar nedeniylede tıkanmalar görülür. Bu hatalardan biriside alafranga tuvaletin atık su giderine bağlantısı yapılan körüklü kadalardır. Körüklü kadalar taş zemine oturtulduğu zaman ezilmemesi için çok iyi oturtulmalıdır. Alafranfa tuvalet tıkanıklığı açılırken taş sökülmesi şart değildir ancak firmamız tuvalet taşınıza ufak bir zarar dahi gelmemesi için ihtiyatlı davranarak sökmektedir.

Tabiki alafranga tuvaletlerin tıkanmasının tek sebebi bu değildir. Tıpkı alaturka tuvaletlerde olduğu gibi tuvalet içine atılan yabancı materyaller tuvalet tıkanıklığının başlıca sebeplerindendir.

GÖMME REZERVUAR TIKANIKLIĞI AÇMA
Gömme rezervuar tıkanıklığı açma işleminde tıpkı alafranga tuvalet tıkanıklığı açma yapılan işlemler ile aynıdır. Her iki tuvalet tıkanıklığı açma işlemi sırasında taş sökülürken klozet taşının kırılma olasılığına karşın dikkat edilmesi gereklidir. Gömme rezervuar tıkanıklığı açma işlemi yapılırken de taşın sökülmesi tercihen yapılmaktadır.

PİSUVAR TIKANIKLIĞI AÇMA
Pisuvar tıkanıklığı açma işleminde pisuvar mecburen sökülmesi gereklidir. Pisuvarlar da genel olarak görülen tıkanıklık sebebi boruların içinde oluşan kireçlenmedir. Pisuvar olan tuvaletlerde en önemli hususlardan biriside pisuvar taharet musluğu bulunmasıdır.

Bazı pisuvar modellerinde kişi tuvalet işlemini tamamladıktan sonra otomatik fotoselli musluklar olarak sifon devreye girer. Toplu kullanım alanlarında tuvalet ve pisuvar gibi bölgelerin kullanımının ardından temizlik sorunu olduğu için, fotoselli musluklar daha doğru olacaktır.

ATIK SU TESİSATI YAPILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BAZI HUSUSLAR AŞAĞIDAKİ GİBİDİR
Pimaş boru tesisatı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus meyil oranı ve statik yapısının doğru şekilde yapılmasıdır

PİMAŞ BORULARDA (PİS SU GİDER HATTINDA) DOĞRU MEYİL (AKINTI) NASIL OLMALIDIR?
Pis su gider boruları olan pimaşlarda meyil oranı aslına uygun verilmelidir. Çok fazla meyil verilen hatlarda sifon çekildiği zaman ya da lavabo hatlarında atık su gittiği zaman su pislikten önce yol alır ve boru içinde tortular kalır. Doğru olan pisliğin su ile beraber borunun içinden gitmesidir.

Firmamız yaptığı tüm pis su gider hattı tadilatlarında ölçüm cihazları ve kameralı görüntüleme cihazları ile yapılan işin mutlaka kontrolünü yapmaktadır.

PİMAŞ BORULARDA STATİK YAPI NASIL OLMALIDIR?
Pimaş boru hattı yapılırken pimaş alt kısımdan çökme riskine karşın çok iyi sabitlenmelidir. Toprak üstüne ya da yumuşak zemine oturtularak yapılan pimaş boru hattında çökme riski yüksektir. Bu riske zamanla binanın oturması, depremler ve kullanıma bağlı etkenlerde eklenince pis su gideri hattı ömründe kısalma görülür.

Tesisatla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin veya +90 (212) 434 58 38 numaralı telefondan bizi arayın.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim