Su Kaçağı Bulma

Su Kaçağı Bulma

Su kaçağı bazı durumlarda önceden bizlere belirti gösterebilir. Bu durumlara örnek olarak, duvar boyasında kabarma, tavan boyasının dökülmesi, tavan boyasının siyahlaşması, su faturasının her ay rutin gelen rakamdan daha yüksek gelmesi, evde rutubet ve küf, fayansların üstüne çıkan pamuklaşmayı buna örnek verebiliriz.

Öncelikle yukarıda anlatılan belirtiler evinizde varsa fazla vakit kaybetmeden dinleme cihazı ile su kaçağı bulma yaptırmalısınız. Su kaçağını, izolasyon sorunundan ayırt etmenin en kesin yolu dinleme cihazı ile su kaçağı bulma yaptırmaktır. Bina mantolamasından dairenize sızan su hemen kendini belli etmeyebilir. Örneğin sadece yağmur yağınca evinize su sızıyorsa burada 2 faktöre dikkat edilmelidir.

  1. Yağmur gider boruları kontrol edilmelidir.
  2. Bina mantolamasından evinize su sızıp sızmadığının kontrol edilmelidir.

DİNLEME CİHAZI İLE SU KAÇAĞI BULMA NASIL YAPILIR?

Dinleme cihazı ile su kaçağı bulma ancak temiz su kaçağı, yangın hidrant tesisatı su kaçağı ve dış mekan da bulunan su tesisatı kaçaklarını tespiti için kullanılmaktadır. Dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti yapılırken su kaçağı noktası hassasiyetle belirlenmelidir. Bazen küçük ses sapmalarıyla su kaçağı tespiti ustası yanılabilir. Bu yüzden tespit edilen noktanın etrafı dikkatlice dinlenmeli, su kaçağının yeri nokta atış olarak saptanmalıdır.

Su kaçağı olan tesisat hattına bağladığımız test pompasıyla su borusuna su pompalarız. Pompaladığımız su, borunun delindiği yerden fışkırır tarzda çıkar. Su kaçağı tespit cihazımızın su sesini algılama özelliği sayesinde su kaçağı olan boru bölgesini tespit ederiz.

SU KAÇAĞI TAMİRATI İÇİN KAÇ ADET FAYANS KIRILIR?

Dinleme cihazı su kaçağı bulma tamamlandıktan sonra tamirat kısmı titizlikle yürütülmelidir. Bazen su boruları iki fayansın tam ortasından bulunmaktadır. Veya dört fayansın birleşme yerinde olabilirler. Burada asıl amaç en az hasarla su tesisatı tamiratını yapmaktır.

Firmamız yaptığı bütün su tesisatı tamiratlarında müşterilerimize durumu izah ederek tamirat kısmına vakıf olmasını sağlar. Burada amacımız su kaçağı tespiti ve su kaçağı tamiratını öğretmek değildir. Müşterilerimiz dairesinin su tesisatını tanıması ve yapılan işi görmesini amaçlar.

Temiz Su Kaçağı Nedir ?

Temiz su kaçağı evlerimizin musluklarından akan sıcak ve soğuk su hatlarını kapsamaktadır. Sıcak su boruları sürekli ısınıp soğumaya maruz kaldığı için su kaçağına daha çok elverişlidirler. Soğuk su borularında olan su sızıntısı oranı da hafife alınmayacak kadar yaygın haldedir.

Bahçe Sulama Tesisatında su kaçağı var. Dinleme cihazı ile bulunur mu?

Dinleme cihazlarımız ile tespit etmemiz mümkündür. Cihazımızın toprak altı kılavuz başlığı sayesinde sizleri gereksiz toprak kazma yükünden kurtarıyoruz. Bütün dış mekan su kaçaklarında olduğu gibi, bahçe sulama tesisatlarında olan su kaçaklarında arıza dış ortamda olduğu için sessiz bir zaman tercih edilmelidir.

Şebeke su kaçaklarını bulmak mümkün mü?
Tıpkı bahçe sulama tesisatında yürütülen sessizlik ortamı burada sağlanmalıdır. Şebeke su tesisatı kaçaklarının tamiratı hususunda yapılacak kazı çalışmasında dikkatli olunmalıdır. Olası doğalgaz ve elektrik hattına zarar verilmemelidir.

SU FATURASI YÜKSEK GELİYOR

Su faturasının yüksek gelmesi sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda bazı kontrollerin yapılması gerekmektedir. Bu kontroller nelerdir sizlere aşağıda anlatmak istedik.

Su faturası yüksek geliyor ne yapmalıyım?

  1. Öncelikle evinizde bütün muslukları kapatınız. Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesinin kapalı olduğundan emin olunuz. Ardından su sayacınızın ibresinin dönüp dönmediği kontrol ediniz. Evde su kullanılmadığı halde su sayacınız dönüyorsa su kaçağı var demektir.
  2. Evde bulunan musluk, batarya, flex, sifon kontrolleri yapılmalıdır. Musluktan damlayan su faturanızın yüksek gelmesinin sebebi olabilir.
  3. Kombi emniyet ventili kontrol edilmelidir.
  4. Arıtma muslukları kontrol edilmelidir.
  5. Şayet evinizde su kaçağı olup olmadığını tespit edemediyseniz veya çağırdığınız servis evinizde su kaçağı olmadığını söylediyse bu durumda bağlı bulunduğunuz su abone kuruluşunu arayarak arıza kaydı oluşturmalısınız. Ödediğiniz yüksek gelen faturalarınızla beraber itiraz gerçekleştirebilirsiniz.

Sıcak su borularında olan su kaçakları bazı durumlarda sadece sıcak su kullanıldığı zaman akabilir. Bunun sebebi ise su kaçağı olan yerin sıcak su ile genleşip açılmasıdır. Alt komşunuzun tavan ve duvarlarında su kabarma veya renk değişimi varsa evinizde su kaçağı olabilir. Su kaçakları nadirde olsa duvar arasından sızarak alt katınızdan çıkmadan daha aşağıda bulunan dairelerden çıkabilir. Bu konuya dikkat ediniz.

ÜST KATTAN SU AKIYOR

Su tesisatı evdeki en önemli alt yapı unsurlarındandır. Bir yapıda su tesisatı ilk yapılırken malzeme ve işçilik kalitesi göz ardı edilmemelidir. Su tesisatı arızalarını insanlar öncelikle mahallesinde ya da civarda bulunan su tesisatçısı aracılığı çözmeye çalışır. Ancak konu su kaçağı ise mutlaka cihazla su kaçağı tespiti yapılmalıdır.

Üst kattaki komşudan su sızıntısı sürekli yaşanan arızalar arasındadır. Bazı mal sahiplerini bu konuda ikna etmek güç olsa da su kaçağı tespit edildikten sonra kendileri de durum için ikna olurlar. Üst komşudan su kaçağı varsa dikkat etmeniz gereken iki husus vardır.

  1. Akan su süreklimi akıyor
  2. Evinize akan su belirli aralıklarla ve üst komşunuz mutfak, banyo veya tuvalet bölümlerini kullandığında mı akıyor?

Yukarıdaki iki seçenekten birisi varsa en azından evinize daha fazla su akmaması için üst komşunuzu su sayacını kapatmasını ya da ilgili bölümü kullanmaması için uyarabilirsiniz. Üst komşunun banyosundan su akması en sık yaşanan arızalar arasındadır.

Üst komşudan su akıyor sorunu komşunuzun kalorifer tesisatından da kaynaklanabilir. Bunun için kombi barının kontrol edilmesi gereklidir. Kombi barı düşüyorsa ve sürekli su ilave ediliyorsa ısıtma tesisatında su kaçağı var demektir. Kombi kalorifer tesisatı kaçakları su akıntısından çok su izi olarak kendini belli eder.

Banyonuza üstten gelen suyun kaynağı komşunuzun seramik yüzeylerinin derz aralarından da kaynaklanabilir. Seramik yüzeylerin derz aralarının boşalması alt kata su akmasına sebebiyet verir. Yeniden derz yapılmak istendiği takdirde eski derzlerin komple kazılması gereklidir. Aksi taktirde derz üstüne derz tutmayacaktır. Kısa zamanda tekrar yapılan derzler kalkacaktır.

PRİZİN İÇİNDEN SU GELİYOR

Su kaçağı olduğunda su bazen su elektrik prizlerinin içine ulaşarak elektrik sistemine zarar verir. Bu tip durumlarda elektrik arızaları göz ardı edilmemeli işinde uzman elektrik tesisatçısı çağırılarak su kaçağı arızasının elektrik tesisatına hasarı var ise tespit ve tamir ettirilmelidir.

Daire içlerinden sızan su bazen bina giriş elektrik panosuna dahi ulaşabilir. Şayet su sızıntısı ana panoya ulaştıysa işiniz daha acil demektir. Bu yüzden evinizdeki prizin içinden su geliyorsa hemen su kaçağı tespiti firmasını arayın. Genel olarak su tesisatı boruları evinizin yer ve duvarlarında yer almaktadır. Bazı yapılarda su tesisatı boruları dairenin tavan kısmında yer almaktadır. Bunun bilincinde olarak prizin içinden su geliyorsa, gelen suyun sizin tesisatınızdan mı yoksa üst komşunuzdan mı geldiğini tespit etmelisiniz.

Daire tavanından döşenen su tesisatı hatları tuvalet ve banyo gibi ıslak zeminlerde bulunan asma tavan içinde yer almaktadır. Bazı asma tavanlar bölme şeklinde çıkarılıp iç tarafına bakılmaya müsaittir. Her ne kadar bu kontrol imkanı mevcut ise de size işin uzmanından yardım almanızı tavsiye etmekteyiz. Evinizde oluşacak su arızası sonucu elektrik tesisatınızda etkilenmişse şayet mümkünse beton içinde biriken suyun bertaraf olması için elektrik tamiratı yapılmadan beklenmelidir.

Binalarda ortak kullanım alanlarına ait su tesisatı bölümleri rutin olarak kontrol ettirilmelidir. Olası arızalara karşı tedbirli olunmalıdır. Şayet prizin içinden su geliyorsa o prizden enerji alınmamalıdır.

Lambanın içine su doluyor

Bu durumda ilk işiniz dairenin elektik enerjisini kesmektir. Daire içinden ya da bina ana giriş panosundan dairenizin elektriğini kesebilirsiniz. Sonrasında su kaçağı tespiti ve tamiratını yaptırmalısınız. Su kaçağı durumlarında lambalar ve diğer elektrik aksamları en zayıf noktalardan bir tanesidir. Lamba bağlantı bölgeleri su sızıntısı durumuna müsait olduğu için dikkat edilmelidir. Lambanın içine su dolması durumunda gerekirse bağlantı kabloları ve ekipmanları yenisiyle değiştirilmelidir. Aksi takdir de elektrik tesisatınız yangına sebebiyet verir.

Tesisatla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin veya +90 (212) 434 58 38 numaralı telefondan bizi arayın.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim