Pis Su Gider Hattı Yıkama

Pis Su Gider Hattı Yıkama

Pis su gider hatları yapılarda mutfak, tuvalet, banyo gibi alanların atık suyunun tahliyesi görevini üstlenir. Buna ek olarak bina yağmurluk pimaşlarını da söyleyebiliriz. Mutfak, banyo, tuvalet hatları bina pis su pimaş borularından yol alarak bina rögarına ulaşır.

Günlük yaşantımızda önemli yeri olan mutfak, tuvalet ve banyolar kimi zaman pis su gider borularınızın içi pislendiği için tıkanıklık ve kötü kokuya sebebiyet verir. Pis su pimaş hattı değiştirme işlemi maliyetli bir işlem olduğu için firmamız yapılara pis su gider hattı yıkama sistemini getirmiştir.

Mutfak, banyo, tuvalet hattı bina ana pis su gider hattı fark etmeksizin eviniz ya da binanızda hiçbir yeri kırmadan dökmeden yapılan pis su gider hattı yıkama işlemi, siz mal sahiplerini zaman ve para kavramı açısından karlı çıkaracaktır. Yeniden yapım tadilat maliyet ve stresini ortadan kaldıran bu sistem gider borularınızın içini sıfırdan yapılmış gibi temizlemektedir.

Önemli

Yağmurluk pimaşlarının rögar hattına bağlantısı yasaktır. İkamet ettiğiniz binada ya da işyerinizde yağmurluk hattı rögara bağlı ise cezai yaptırımla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yağmurluk boruları bina dışından uygun bir şekilde sokağa akmalıdır.

Pis su gider hattı yıkama işlemi sayesinde pis su gider borularınızın içinde biriken pislik ve tortular nedeni ile evinize gelen kötü kokularda son bulacaktır. Basınçlı pis su gider yıkama makinelerimiz sayesinde yaptığımız bu işlem sonrasında gider borularınızın içi kameralı görüntüleme cihazlarımız ile görüntülenir. Temizlenen hattın yapısal durumu ev sahiplerine gösterilir. Şayet mal sahipleri tarafından istendiği takdir de resim ve video çekme özelliğine sahip cihazlarımız sayesinde borunuzun içinin resim ve videosunu sizlere verebilmekteyiz.

Yukarıda yaptığımız açıklamalardan anlaşılacağı gibi bu işlem sadece makineler ile yapılmaktadır. Pis su gider hattı yıkama işlemini yaptığını iddia eden bazı firmalar evinizin musluğuna taktığı hortumla bahçe sular gibi temizlik yapmaktadırlar. Bu işlem kesinlikle uygunsuz ve doğru değildir. Evinizin musluğundan gelen suyun basıncı ortalama 4 bar civarındandır. Ve bu işlem pis su gider hattı yıkamak için yeterli derecede değildir. Firmamızın sahip olduğu yüksek basınçlı pis su gider hattı yıkama makineleri sayesinde doğru temizlik yapılmaktadır.

Pis su gider hattınızı yıkatmaya karar verdiyseniz nelere dikkat etmelisiniz?

  • Servise gelen personelin eğitimli olması
  • Pis su gider hattınıza zarar gelip gelmeyeceği
  • Gider yıkama işlemi sonrası kameralı görüntüleme yapılıp yapılmayacağı

Tüm bu hususlar dikkate alınarak işinizi şansa bırakmadan profesyonel şekilde pis su gider hattı yıkama işlemi yapan firmamızı aramanızı tavsiye ederiz.

YAĞMURLUK GİDERİ YIKAMA

Yapılarda yağmurluk kolon hatları çatı kısmından başlayarak bina girişine kadar inmektedir. Yağmurluk gider kolonu veya yağmurluk gider pimaşında oluşan sorunlar insanlarımız tarafından genel olarak yağmur yağdığı zaman fark edilmektedir. Özellikle yağmur yağınca evi su bastı, yağmur suyu evime doluyor, yağmur yağınca balkondaki süzgeçten su çıkıyor sorunlarını buna örnek verebiliriz.

Bina sakinleri tarafından anlaşılmaya veya çözülmeye çalışılan bu sorun gerekli cihazlar olmadan pekte mümkün değildir. Yağmurluk gideri yıkama işlemi yapılmadan önce hattın içi kameralı cihazlar ile görüntülenmelidir. Yapılan incelemeler sonucu yağmurluk gideri yıkama işlemine gerek duyulur ise yıkama işlemi titizlikle yapılmalıdır.

Yağmurluk gider borusu yapılarda tüm gider pis su gider borularında olduğu gibi rutin olarak kontrol edilmelidir. Çatı kısmında bulunan yağmurluk olukları en çok kirlenme ve yabancı maddeye maruz kalan bölgelerin başındadır. Çatı oluklarının pislenme nedenleri aşağıdaki gibidir;

  • Rüzgarla yağmurluk oluklarına dolan tozlar
  • Kuşların gagalarından düşürdükleri kemik ve diğer besin parçaları
  • Kuş türüne örnek olarak kargaların bulduğu cevizi yemek için yukarıdan çatıya kırılması için attığı cevizlerin yağmurluk oluğunu tıkaması
  • Kuşların yuva yapmak için gagalarından düşürdüğü ağaç dalları
  • Bina sakinlerinin çatıya atmış oldukları yabancı maddeler
  • Meyilsiz oranı hatalı verilen yağmurluk olukları

Yukarıda saydığımız etkenlerin sonucunda yağmurluk olukları sürekli kontrol edilmeli daralmış ya da tıkalı boru var ise temizlenmelidir. Tabi ki bu işlem yapılırken dikkatli olunmalıdır. Bilinçsizce bina çatısına çıkılarak yapılmak istenen yağmurluk borusu temizliği işlemi hayati risk taşımaktadır.

Yağmurluk gideri yıkama uzman kişilerce tüm güvenlik önlemleri alınarak yapılmalıdır. Çatının yapısal durumu değerlendirilmeli emniyet kemersiz, baretsiz asla çıkış yapılmamalıdır.

Yukarıda anlattığımız yağmurluk oluğundaki kirlenmeler bina yüzeyinden bina girişine kadar olan dik inen yağmurluk pimaş borusunun da tıkanmasına sebebiyet vermektedir. Küresel ısınmanın getirdiği iklim değişikliği nedeni ile aniden çok fazla miktarda yağan yağmur ve dolular yağmurluk borusu yıkama işinin gündeme gelmesini tekrar sağlamıştır.

Aniden çok fazla kütleli yağan yağmur ve dolu sonucu yağmurluk borusu tıkanıklığında belediyeler ani gelen tıkanıklık açma talepleri karşısında doğal olarak yetersiz kalmaktadır. Bu durum su tesisatı sektörünü özellikle tıkanıklık açma konusuna daha çok eğilim göstermeye yöneltmiştir.

Önemli: ‘’ Yağmurluk kolonu giderlerinin bina rögarına verilmesi yasaktır. Belediye ve zabıta ekiplerinin bu durumu tespiti sonrasında cezai müeyyide ile karşı karşıya kalmamak için, şayet binanızda böyle bir durum var ise istanbul su tesisatı işleri yapan firmamız tarafından destek alabilirsiniz.’’

RÖGAR TEMİZLEME

Rögarlar yapıların ana şebeke pis su gider hatlarına tahliyesini sağlayan toplayıcılardır. Mutfak, tuvalet, ve banyo gibi bölgelerden her türlü atık su ve maddeye maruz kalan rögarlar zamanla kirlenir. Rögar kirlenmesini oluşturan başlıca etkenler olarak tuvaletlerden atılan ıslak mendil, havlu peçete, gidere kaçırılan poşet, sünger ve bez gibi yabancı maddeleri sayabiliriz. Rögar kapaklarının deliklerinden rögar içine atılan yabancı maddelerde rögar kirliliğine sebebiyet vermektedir.

Rögar temizleme nasıl yapılır?
Genel olarak rögarlarda dip kısımlarda ve belediyenin ana pis su gider hattına gittiği ağız kısmında pislikler görülür. Bu pislikler kimi zaman maşa yardımı ile alınsa bile çoğu zaman rögar içine girilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktada burasıdır. Rögarın yapısal durumunda bozukluk var ise içine girme işlemi hayati risk taşır. Rögar yapısal olarak sağlam değilse çökme riski oluşabilir. Rögar temizleme işini konusunda uzman firmalara yaptırmanız tavsiyemiz olacaktır.

Ayrıca rögar temizleme işleminin yanı sıra rögar yıkama işlemi de yapılmaktadır. Yapılan keşifler sonucu rögar yıkama gerekirse bu işlemde firmamız tarafından yapılmaktadır.

Rögar temizleme işleminin faydaları
Rögar temizliği yapmanın faydalarının en başında olası rögar tıkanıklığının önüne geçmektir. Yıllık olarak yaptıracağınız bina rögar temizleme işlemi binanızın atık su tahliyesinde oluşabilecek sorunları engelleyecek önemli hususlardandır.

Şayet rögar temizliği yapmaya karar verdiyseniz sizlere bir başka tavsiyemiz, rögar yıkama işleminden önce binanızın ana pis su gider hattı yıkama işlemini yaptırmanız olacaktır. Bu sayede binanızın pis su pimaş borularında biriken ve rögara güç derecede giden pislikler, pimaş borunuzun içine zamanla yapışıp kalan pislikler rögarınıza tekrar geri gelmeyecektir.

Not: Rögar temizleme işlemi görsel olarak sizleri rahatsız edebileceği için burada yer almamıştır.

RÖGARINIZIN KİRLİ OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?
Bu tespit için iki türlü işlem vardır. Bunlardan birincisi ve doğru olanı kameralı rögar görüntülemedir. Kameralı görüntüleme tekniği sayesinde rögarınızın kapağı açılmadan gayet basit bir şekilde yapılmaktadır. İkinci ve klasik yöntem olan rögar kapağının kaldırılarak bakılma işlemidir. Uzman ekipler tarafından yapılmaması durumunda tehlike arz eden bu durum hayati risk oluşturabilir.

Tesisatla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin veya +90 (212) 434 58 38 numaralı telefondan bizi arayın.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim