Koku Tespiti

Koku Tespiti

Bir çoğumuzun şikayetçi olduğu ev ve işyerlerinde meydana gelen kötü kokular bazen dayanılmaz bir noktaya ulaşır. Ev hanımı olan kadınların daha çok maruz kaldığı bu durum, insanları çeşitli temizlik malzemesi kullanımına yöneltmektedir. Pekala nedir evinizde oluşan kötü kokunun temeli buyurun beraber inceleyelim.

Mutfak giderleri yağlı yemek artıkları ve diğer yabancı maddelere en çok maruz kalan pis su gider hatlarının başında gelir. Bulaşık makinesine atılmadan önce lavaboda yıkanan tabakların diplerinde bulunan yağ kalıntıları mutfak gider borunuzun daralıp tıkanmasına sebebiyet verir.

Firmamız koku tespitini kameralı cihazlar ile profesyonel şekilde yapmaktadır. Koku tespitinin mutlaka cihazlı bir tesisatçıya yaptırmanız gerekmektedir. Kamera ile yapılmayan koku tespiti kesinlikle doğru olmayacağı gibi sorunu kesin çözüme de kavuşturmayacaktır.

Bu durum mutfak lavabosundan gelen kötü koku ile beraberinde mutfak lavabosu tıkanıklığını getirir. Tabak diplerinizi lavaboda yıkamadan direk bulaşık makinenize atsanız dahi gider hattı ortak olduğu için aynı sorun meydana gelecektir. Mutfaktan gelen kötü kokuya ek olarak lavabonuzun altında bulunan lavabo sifonunda biriken pislikleri de örnek gösterebiliriz. Yaygın olarak kullanılan evye sifonlarını sizlerde kolayca temizleyebilir veya değiştirebilirsiniz.

Önemli

Lavabo sifonu değişim esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli husus sifonun lavabo içine gelen kısmının ve alt tarafta olan contasının yerine iyi oturmasıdır. Aksi takdirde mutfak dolabınıza lavaboyu kullandığınız esnada su gider.

Bir başka durum lavaboda yıkanan çaydanlıktır. Çay dibini süzgeç kullanarak lavaboya dökmeliyiz. Yine aynı şekilde meyve ve sebze yıkarken sap ve çöplerini lavaboya içine atmamalıyız. Mutfak lavabosu temizliği esnasında kullanılan bulaşık telleri yapısı itibari ile kolayca kopup parçalanırlar. Metal bir yapıya sahip bulaşık teli gider borunuzda mevcut diğer pislikler ile birleşerek zamanla yumak oluşturabilmektedir. Bu durum lavabo tıkanıklığına sebebiyet vermektedir.

MUTFAK LAVABO GİDERİ SÜREKLİ TIKANIYOR NE YAPMAM GEREKLİ?
Öncelikle mevcut gider borusunun durumu değerlendirilmeli. Olası bir meyilsizlik sorunu var ise tadilat işlemi gerçekleştirilmelidir. Bunun için gider borunuzun içine gönderdiğimiz kameralı tespit cihazımız mevcut borusunun yapısal durumu hakkında bizlere bilgi vermektedir. Kameralı görüntüleme yapılmadan direk olarak yapılan tadilat işlemleri bazen gereksiz maliyetler doğurmaktadır.

MUTFAK LAVABO GİDER BORULARI KIRMADAN TEMİZLENİYOR MU?
Firmamız pis su gider hattı yıkama makinesi sayesinde evinizde herhangi bir yer kırmadan dökmeden mutfak lavabo gider borularınızın içini sıfırdan yapılmış gibi temizlemektedir. Bu durum gereksiz tadilat maliyeni ortadan kaldırarak sizlere rahat bir nefes aldırmaktadır.

BİNANIZIN YAPIM AŞAMASINDA KÖTÜ KOKUYA OLUŞTURACAK NEDENLER
İnşaatın yapım aşamasında pis su gider borusu olarak adlandırdığımız pimaş boruları ele alalım. Ev ve işyerlerimizde pis su gider hatlarının geçtiği güzergahlar olan mutfak, banyo, tuvalet, yağmurluk gider hatları ve süzgeçler bunları oluşturmaktadır. Pis su gider tesisatı yapılırken dikkat edilecek en önemli husus borunun meyil oranıdır. Maalesef işinin ehli olmayan kişilerce yapılan tesisatlarda bu durum sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca binanızda yapılan havalık kolonları çatı dışından dış ortama kadar çıkmalıdır. Dış ortama kadar çekilmeyen havalık kolonları işlevini yerine getiremez ve kötü kokuya sebebiyet verir.

HAVALANDIRMA BOŞLUĞUNDAN GELEN KÖTÜ KOKU TESPİTİ
Havalandırma boşlukları binalarda mutfak, tuvalet ve banyo bölümlerinde bulunmaktadır. Havalandırma boşluğundan gelen kötü koku sorununa sebep olacak başlıca etkenler aşağıdaki gibidir;

Havalandırma boşluğundan geçen pimaş boruların kırılması veya ek yerinden çıkması
Havalandırma boşluğunuzdan geçen boruların yapısal durumu hakkında bilgi edinmek için şayet mümkünse servis personelimiz havalandırma boşluğuna bakarlar. Banyo, tuvalet ve mutfaklardan havalandırma boşluğuna açılan pencereden bu işlem yapılabilmektedir. Bu işlemin gerçekleştirilemediği durumlarda kameralı tespit cihazlarımız devreye girer ve havalandırma boşluğunuz kamera ile görüntülenerek bize en net bilgiyi verir.

Bina sakinleri tarafından havalandırma boşluğuna atılan yabancı maddeler
Maalesef birçok serviste karşılaştığımız durum havalandırma boşluğuna atılan yabancı maddelerdir. Hiçbir daire sahibinin kabullenmediği bu durum her ne kadar bina sakinlerinin kendi aralarında tartışmalara yol açsa bile havalandırma boşluğuna atılan pislikler bina sakinleri tarafından atılmaktadır. Gıda ambalaj paketleri, kıyafet, silkelenen sofra bezleri bilinçli veya istemeden atılan gıda maddeleri buna örnek gösterilebilir.

Bina havalık hattının çatı dışına kadar yapılmaması
Bina havalandırma hattı yapılırken havalandırma kanalının en tepe noktası olan çatı dışına kadar çıkmalıdır. Bu şekilde yapılmayan havalıklar koku yaymaktadırlar. Şayet havalık hattı çatı dışına kadar çıkmamış ise sonradan yapılması mümkündür.

Binadaki mevcut dairelerde oluşan pis su gider kaçağı
Pis su kaçağı kendini en çok kokusu ile belli eder. Bina havalandırma boşluğundan gelen kötü kokuya bazen binadaki dairelerden havalandırma boşluğuna akan pis su sebebiyet vermektedir.

Havalandırma boşluğuna düşen yabani hayvanlar
Havalandırma boşluğunun üst noktasının açık olduğu durumlarda kuş ve kedi gibi hayvanlar düşebilmektedir. Bazen bu hayvanlar geri çıkamadığı için havalandırma boşluğundan ölürler ve kötü kokuya sebebiyet verirler.

KÖTÜ KOKULARIN KAYNAĞINI BULMA
Evimizin içinde oluşan kötü kokular maalesef binaların ilk yapım aşamasında düzgün yapılmayan atık su tesisatı ve buna bağlı havalık tesisatı nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bir de bunun pis su giderlerine atılmaması gereken maddeler atılınca evin içine yayılan kötü koku bitmek tükenmez bilmez.

Kötü kokuların kaynağını bulma işlemini son teknoloji cihazlarımız sayesinde yapıyoruz. Kameralı cihaz ve robotlarımız sayesinde sizlere pis su giderlerinin adeta röntgenini çekip raporluyoruz. Firmamız bu tip şikayetler aldığında ilk önce dairenizin pis su giderlerinin havalandırmasının olup olmadığını kontrol eder. Havalandırmanı yeterli ise mutfaktaki kötü koku, tuvaletteki kötü koku ve banyodaki kötü kokunun sebebini bulmak için pis su giderini kamera ile görüntüler.

Bu görüntülemeler sonucunda kötü kokuların kaynağını bulma hususunda sorununuza kesin teşhis konur ve en uygun çözüm yöntemi sizin için belirlenir.

Otelde kötü koku tespiti yapılıyor mu?
Kötü koku tespiti yapan firmamız kullanım alanı daha yoğun olan otellerde bir hayli ilginç manzaralar ile karşılaşmaktadır. Maalesef otellerde kalan kişiler tarafından pis su giderine kaçan tarak, saç tokası, bebek bezi gibi ilginç manzaralar ile karşılaşmıştır.

Otel çamaşırhanesindeki kötü koku ise genel itibari ile sürekli görünen bir problemdir. Kullanım alanları yoğun olan bu bölgelerde çamaşır makine gideri tıkanması sorunu da sıkça görülür. Üzerindeki kaba pislikleri olan kirli çamaşırlar, masa örtülerindeki kir kalıntıları zamanla daha ileri boyutta olan çamaşır makinesi gider tıkanıklığını tetikler. Tıkanıklık boyutuna ulaşmamış kötü kokuların tespiti için kameralı cihazlar şarttır. Otel çamaşırhaneleri yoğun kullanım olduğu için gider borularının içinde daralmalar görülebilir.

Otellerde mutfak, çamaşırhane, bulaşıkhane ve diğer ıslak kullanım alanlarının hepsinde kötü kokuların kaynağını bulma hizmeti vermekteyiz.

Banyodaki kanalizasyon kokusu
Su tesisatı ile ilgili ortaya çıkan sorunlardan biriside banyodan evin içine yayılan kanalizasyon kokusudur. Elinizi yüzünüzü yıkarken, dişlerinizi yıkarken lavabodan gelen lağım kokusu midenizi bulandıracak kadar kötüdür. Bu tip durumlarda kendi başınıza ilk yapmanız gereken iş lavabo altında sifonu sökerek kirlilik durumuna bakmaktır. Lavabo altındaki sifon da kirlilik belirtisi görür iseniz su ile güzel bir şekilde yıkayıp tekrar lavabo sifonunu montaj edebilirsiniz. Lavabo sifonları çok pahalı ürünler olmayıp dilerseniz yapı ürünleri satan yerlerden satın alıp yenisi ile değiştirebilirsiniz.

Önemli

Lavabo sifonu montajı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus alttan su kaçırmamasıdır. Aksi takdir de banyo dolabınızda çürüme ve kabarmalar meydana gelir. Lavabo sifonundan sızan su buna sebebiyet verdiği gibi, havalandırması olmayan ya da yetersiz olan banyolarda ya da su kaçağı olan banyolarda sıkça görülür.

Tesisatla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçin veya +90 (212) 434 58 38 numaralı telefondan bizi arayın.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim