Pimaş Boru Yıkama

Pimaş Boru Yıkama

Mutfak, tuvalet ve banyo gibi bölümlerin atık sularının tahliye edildiği tahliye kanalları pvc borular aracılığı ile yapılmaktadır. Halk dilinde pimaş boru olarak bilinen bu atık su tesisatı sistemi kullanım koşullarına bağlı olarak boruların iç kısmında kirlilik gösterebilir.

Pimaş boru yıkama işlemi nasıl yapılır ?
Pimaş boru yıkama işlemi sadece yıkanacak atık su gider hattının durumuna göre yıkama başlangıç bölgesi değişkenlik gösterebilir. Bina ana atık su gider borularının yıkama şekli rögar bölgesinden başlanarak yıkanır.
Ana hat yıkama hortumu rögarınızdan gönderilerek boru içindeki pislikleri rögara doğru su ve ana hat yıkama makinesinin basıncı ile birlikte getirir.

Atık su borularının temiz su boruları ile yapım aşamasındaki arasındaki en büyük fark atık su yani pimaş boruları meyilli olmak zorundadır. Atık su, suyun çıkış noktasından belirli bir eğim ivmesi ile birlikte bina rögarınıza dökülür. Atık su borularına düzgün verilmeyen meyil oranı sonrası meyilsizlik sorunu ortaya çıkar.
Daire içi atık su borularının yıkama işlemi nasıl olur ?

Daire içlerinde tuvalet, mutfak ve banyo bölümlerinde yer alan atık su borularının da yıkama işlemi yapılmaktadır. Özellikle mutfak gider borularında yıkama gereksinimi duyulmaktadır.

Mutfak atık su borularına giden yağlı yemek artıkları boruların iç kısmında pislik tutuma sonucu boru iç daralma sorununu meydana getirir. Yeniden tadilat aşaması her ne kadar mümkün olsa da mutfak dolabı,yer karosu ve duvar bölgelerinde yapılacak olan tadilat maliyeti oldukça ağır ve zahmetli olmaktadır.

Örnek verecek olursak; mutfak gider borunuzu yıkatmak istiyorsunuz. Bu işlem lavabonuzun altında bulunan giderden başlanarak mutfak ana pis su borusuna doğru yapılmaktadır.

Pimaş boru yıkama işlemi yaptırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıdaki gibidir :

  • Pimaş boru yıkama işlemini yapacak servisin yeterli iş tecrübesi var mı?
  • Pimaş boru yıkama makinesi yeterli basınç gücüne sahip mi ?
  • Servise gelen personelin atık su yıkama işlemini gerçekleştirdikten sonra kamera ile kontrol edilmesi gerekmektedir.
  • Pimaş boru hattı yıkanıp kameralı görüntüleme yapıldıktan sonra size borularınızın yapısal durumu hakkında bilgi verilmesini isteyiniz.

Atık su borularının içinin kirlendiğini nasıl anlarız ?
Şayet gider borularınızdan , süzgeçlerinizden , lavabo giderlerinizde koku var ise bu muhtemel bir kirlenmenin belirtisi olabilir. Bunu anlamak için bu iş için geliştirilen ve firmamızın bünyesinde mevcut olan atık su boru içini görüntüleme cihazları ile yapılmaktadır.

Evinizde ya da binanızda hiçbir kırılmadan yapılan bu işlem atık su borularınızın iç yapısal durumu hakkında bizlere detaylı bilgi vermektedir.

Bu tespit sistemi sayesinde atık su borularınızın mevcut yapısal durumu ve ileriki kullanım şartlarında karşınıza çıkabilecek sorunları detaylı olarak cihazlarımızın sahip olduğu video ve resim çekebilme özelliği sayesinde netlik kazanır.

Yağmurluk giderinin rögara bağlantısının ne gibi zararları vardır ?
Yağmurluk giderinin rögara bağlantısında rögar su seviyesinin yükselerek atık suyun bina içine geri gelmesine sebebiyet verir. Ayrıca rögar taşması sonucu atık su sokağınıza taşabilir. Bu konu ciddi sağlık ve maddi sorunlar ile sizi karşı karşıya bırakabilir.

Bazı yapılarda yağmurluk gider boruları binanın atık su boru hattına bağlıdır. Bu durum kanunen yasaktır. Şayet binanızın yağmurluk gideri atık su borunuza bağlanarak rögarınıza bağlı ise cezai yaptırımla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim