Lavabo Tıkanması Nasıl Açılır?

Lavabo Tıkanması Nasıl Açılır?

Mutfak lavaboları ve banyo lavabolarının tıkanması halinde evde kendi imkanlarınızla lavabo tıkanması nasıl açılır anlatmak istedik. Öncelikle burada anlatacaklarımızın dışında tesisatınıza zarar verecek yanlış bir hareket yapmamanız konusunda sizleri uyarmaktayız.

Doğal ve mutfağınızda bulunan malzemelerle tıkanan lavabo nasıl açılır?

Bu yöntemleri yetişkin kişilerin uygulaması gerekmektedir.

Limon tuzu, karbonat ve sirke yöntemi: Bu işlemi yapmadan önce lavabonuzda birikmiş su varsa sünger ve bardak yardımı ile suyu almanız gerekmektedir. Lavabo giderine 1 yemek kaşığı kadar limon tuzu dökünüz. Limon tuzunun gider deliğine gitmesinde bir sakınca yoktur. Sonrasında yine 1 yemek kaşığı karbonat ilave edelim.

Ardından bir su bardağı kadar sirkeyi lavabo deliğine döktüğünüz limon tuzu ve karbonatın üstüne dökelim. Sirkeyi döktükten sonra karışımın etkisiyle köpürme oluşmaktadır. Bu durum halinde lütfen panik yapmayınız. Lavabo gideriniz açıldıysa gideri daha iyi temizlemek için bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Sirke dökme işlemi tamamlandıktan sonra lavabonuza 1 veya 1,5 litre civarında sıcak su dökmeniz karışımın etkisiyle gider borusunda yapışıp ayrılan pislik tortularının kopup gitmesini sağlayacaktır.

Sirke ve karbonat yöntemi: Tıkanan lavabo nasıl açılır sorusuna başka bir yöntemde sirke ve karbonat yöntemidir. Lavabonuz tıkandıysa panik yapmayın ve lavabo içine daha fazla su akıtmayın. Lavabonuzun içinde biriken su varsa sünger, bez veya bardak yardımı ile boşaltınız. Lavabo gider deliğine 1,5 ile 2 yemek kaşığı arasında karbonat dökünüz. Şayet lavabonuzun kenar kısımlarının da temizlenmesini istiyorsanız karbonat ve sirkeyi bu kısımlara da dökebilirsiniz. Karbonat doğal ve etkili bir temizlik malzemesidir.

Karbonatı gider deliğine döktükten sonra 1 su bardağı kadar sirkeyi karbonatın üstüne dökünüz. Yapılan işlem esnasında oluşabilecek köpürme doğaldır. Köpürmenin ardından biraz bekleyerek lavabo giderine 1 ile 1,5 litre arasında sıcak su dökünüz. Lavabo gideriniz kısmen açıldıysa bu işlemi tekrarlamanızda sakınca yoktur.

Sirke ve tuz karışımı yöntemi: Şayet evinizde karbonat yok ise lavabo tıkanıklığını tuz ve sirke ile açmayı deneyebilirsiniz. Diğer işlemlerde olduğu gibi bu tıkanıklık açma işleminde de lavabonuzun içine biriken su var ise boşaltınız.

Lavabo gider deliğine 2 yemek kaşığı kadar tuz dökünüz. Tuzun gider deliğine gitmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Tuz döktükten sonra 1 su bardağı kadar sirkeyi üzerine dökünüz. Ardından 1 ile 1,5 litre arasında sıcak suyu dökünüz. Bu işlemi isteğiniz doğrultusunda tekrarlamanızda sakınca yoktur.

Evde bulabileceğiniz ya da dışarıdan kolayca tedarik edeceğiniz malzemelerle tıkalı mutfak borusu nasıl açılır?

1- Lavabo pompası kullanarak çok ileri durumda olmayan tıkanıklıklar bazen açılabilmektedir. Lavabonuza çok aşırı baskı yapmadan pompayla açmayı deneyebilirsiniz.
2- Lavabonuzun alt kısmında bulunan lavabo sifonunu çıkartınız. Lavabo sifonunda kaynaklı tıkanıklık varsa lavabo sifonunu kolayca kendiniz temizleyebilir veya yenisini alıp değiştirebilirsiniz.
3- Sifonda tıkalı değilse sorun sifonun bağlantılı olduğu pimaş boruda demektir. Bunun için evde kolayca bulabileceğiniz bir elbise askısı alın. Elbise askısını ek yerinden ayırıp uzayacak vaziyete getirin. Gider borusuna doğru yavaşça ileri geri hareket ettirerek gider borusunun içinden bir şey çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Ardından sifonu gidere takarak suyu açın. Tıkanıklığın açılıp açılmadığını kontrol edin.
4- Tıkalı mutfak borusu nasıl açılır sorusuna başka bir pratik yöntemde yine kolayca erişebileceğiniz bahçe sulama hortumunu deneyebilirsiniz. Bahçe sulama hortumunu gider borusuna göndererek ileri geri hamle yapınız ve tıkanıklığın açılıp açılmadığını kontrol ediniz.
5- Yapı malzemeleri satılan yerlerden temin edebileceğiniz lavabo açma sustası

Diğer yöntemler
Kostik soda ile lavabo açma: Kostik soda aslında sodyum hidroksittir yani asit içeren kimyasal maddedir. Günümüzde kullanılan lavabo açıcılardan pek farkı bulunmamaktadır. Firmamız tarafından kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Lavabo açıcı kimyasal maddeler: Bu yöntem halk arasında oldukça yaygındır. Lavabo açlar kimyasal bilişenlerden oluşmaktadır. Öncelikle kullanım esnasında sağlık açısından zararlı olduğu için dikkatli olmanız gereklidir. Aşağıda büzüşmüş şekilde gördüğünüz boru mutfak gider borusudur. Ev sahibi son bir senedir mutfak lavabosu sürekli tıkandığı için lavabo açıcı kimyasal madde kullanmıştır. Ancak gördüğünüz gibi lavabo açlar gider borusunun yapısına zarar verip eritip büzüştürmüştür. Kamera ile yaptığımız çalışmalar sonucunda gider borusunun içinde inşaat döneminde kalma atıkların olduğunu tespit ettik. Ve sonrasında yapısı bozulup büzüşen boruyu değişerek kalıcı bir çözüm elde ettik.

Robotla kırmadan lavabo açma: Bu hizmet firmamız tarafından verilmektedir. Tıkanıklık açma esnasında evinizde asla herhangi bir zarar gelmemektedir.

Mutfak lavabosu neden tıkanır buna birlikte göz atalım.

  • Yemek yedikten sonra tabak ve tencere diplerinde kalan yemek artıklarının çöp kovasına dökülmeden lavaboda tıkanması veya bulaşık makinesine koyulması
  • Meyve ve sebze yıkarken kopan küçük parçaların lavabo giderine gitmesi
  • Meyve ve sebze doğrarken kabuk ve çöp kısımların lavabo içine atılması
  • Bulaşık teli ve süngerinden kopan parçaların gidere kaçması
  • Çay diplerinin süzgeçle süzülmeden ve kaba pisliği çöp kovasına iyice sıyrılmadan lavaboda yıkanması
  • Kızartma yağlarının lavabo giderine dökülmesi. Kızartma yağları lavabonuzu tıkayacağı gibi çevresel faktörler açısından da oldukça zararlıdır. Kızartma yağı atıklarını uygun bir kapta biriktirirseniz ilgili belediye kurumları atık yağ toplamaktadır. Bu sayede çevreyi de korumuş olursunuz.
  • Mutfak gider boruları yapılırken suyun ve pisliğin gitmesi için boruya verilen meyil yani eğim oranının yanlış olması. Yine yapım aşamasında atık su borularında gereksiz yere kullanılan kapalı dirsekler nedeniyle de tıkanma meydana gelebilir.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim