Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

  • Limon tuzu, karbonat ve sirke ile lavabo tıkanıklığı açma
  • Sirke ve karbonat karışımı ile lavabo tıkanıklığı açma
  • Sirke ve tuz karışımı ile lavabo tıkanıklığı açma
  • Lavabo pompası ile lavabo tıkanıklığı açma
  • Metal tel veya elbise askılığı yardımı ile lavabo tıkanıklığı açma
  • Robotla kırmadan lavabo tıkanıklığı açma

Lavabo tıkanıklığı ev ve iş yerlerinde sürekli meydana gelen sorunların başındadır. Özellikle mutfak bölümlerinde yer alan lavabolarda gider borularının atık yağa maruz kalması sonucu lavabo tıkanıklığı ve lavabodan gelen kötü koku ortaya çıkar.

İlk olarak evde kendi başınıza lavabo tıkanıklığını açma yöntemlerinden size bahsetmek isteriz. Yukarıda maddeler halinde yazmış olduğumuz lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri pratik ve her evde bulunabilecek malzemeler ile yapılabilecek işlemlerdir.

Limon Tuzu, Karbonat ve Sirke İle Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri
Bu işlemi yapmadan önce lavabonuzda birikmiş su varsa sünger ve bardak yardımı ile suyu almanız gerekmektedir. Tıkanan lavabo içindeki delikli gidere limon tuzunu 1 temek kaşığı kadar dökelim. Limon tuzunun gider deliğine gitmesinde bir sakınca yoktur. Limon tuzunun üstüne yine 1 yemek kaşığı karbonat ilave edelim.

Ardından evimizde bulunan sirkemizden bir su bardağı kadar lavabo deliğine döktüğümüz limon tuzu ve karbonatın üstüne dökelim. Sirkeyi döktükten sonra karışımın etkisiyle köpürme oluşmaktadır. Bu durum halinde lütfen panik yapmayınız. Lavabo gideriniz açıldıysa gideri daha iyi temizlemek için bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Sirke dökme işlemi tamamlandıktan sonra lavabonuza 1 veya 1,5 litre civarında sıcak su dökmeniz karışımın etkisiyle gider borusunda yapışıp ayrılan pislik tortularının kopup gitmesini sağlayacaktır. Bu işlemi yetişkin kişilerin yapması gerekmektedir.

Sirke ve Karbonat Karışımı İle Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri
Lavabonuz tıkandıysa panik yapmayın ve daha fazla su akıtmayın. Lavabonuzun içinde biriken su varsa sünger, bez ve bardak yardımı ile boşaltınız. Lavabo gider deliğine 1,5 ile 2 yemek kaşığı arasında karbonat dökünüz. Şayet lavabonuzun kenar kısımlarının da temizlenmesini istiyorsanız karbonat ve sirkeyi bu kısımlara da dökebilirsiniz.

Karbonatı gider deliğine döktükten sonra 1 su bardağı kadar sirkeyi karbonatın üstüne dökünüz. Yapılan işlem esnasından oluşabilecek köpürme doğaldır. Köpürmenin ardından biraz bekleyerek lavabo giderine 1 ile 1,5 litre arasında sıcak su dökünüz. Lavabo gideriniz kısmen açıldıysa bu işlemi tekrarlamanızda sakınca yoktur. Bu işlemin yetişkin kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Sirke ve tuz karışımı ile lavabo tıkanıklığı açma yöntemleri: Şayet evinizde karbonat yok ise lavabo tıkanıklığınızı tuz ve sirke ile açmayı deneyebilirsiniz. Diğer işlemlerde olduğu gibi bu tıkanıklık açma işleminde de lavabonuzun içine biriken su var ise boşaltınız.

Lavabo gider deliğine 2 yemek kaşığı kadar tuz dökünüz. Tuzun gider deliğine gitmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Tuz döktükten sonra 1 su bardağı kadar sirkeyi üzerine dökünüz. Ardından 1 ile 1,5 litre arasında sıcak suyu dökünüz. Bu işlemi isteğiniz doğrultusunda tekrarlamanızda sakınca yoktur. Bu işlem yetişkin kişiler tarafından yapılması doğru olacaktır.

Lavabo Pompası İle Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri
Lavabo pompasını marketlerde, nalburlarda ve günümüzde bin bir çeşit olarak adlandırılan zücaciye ve plastik malzeme türü satılan iş yerlerinden temin edebilirsiniz. Lavabo pompası ile lavabo tıkanıklığını açmaya çalışırken lavaboya aşırı güç kullanmak lavabonun tezgah bölümünden ayrılmasına sebebiyet verebilirsiniz.

Metal Tel veya Elbise Askılığı Yardımı İle Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri
Bu işlem için evinizde bulunan ve günlük hayatta kullandığımız malzemelerden yararlanabilirsiniz. Bayanların örgü için kullandığı uzun örgü telleri, metal elbise askılıkları bu işlem için uygun olacaktır.

Bu işlemi yapmadan önce lavabonuzun sifonunu sökmeniz gerekmektedir. Yıldız veya düz tornavida yardımı ile lavabo içinde bulunan vidayı sökerken alt kısımdan sifonun lavaboya bağlantı noktasından diğer eliniz ile tutmanız sifonun dişli bölgelerinin yalama olmasını engeller. Sifonu söktükten sonra içinde pislik var ise temizlemeniz gerekmektedir.

Elbise askılığı kullanacaksanız elbise askılığının birleşim yerinden ayırmanız gerekmektedir. Bu işlemi yaparken tıkanıklığa sebep olan madde yakında olabileceğinden tel direk ileri doğru itilmemelidir. Kancalı olan kısım gider borusunun içine yavaşça sokup çekiniz.

Robotla Kırmadan Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri
Sirke, karbonat, tuz gibi malzemeler ile lavabo tıkanıklığını açamadıysanız robotla kırmadan lavabo tıkanıklığı açma hizmeti almanız son çare olacaktır.

Robotla Tıkanıklık Açma Nasıl Yapılır? Evimde Herhangi Bir Yer Kırılacak mı?
Evinizde herhangi bir yer kırılmadan robotla tıkanıklık işlemi yapılmaktadır. Lavabo sifonu gider borusuna bağlantılı olduğu noktadan çıkarılır. Tıkanıklık açma teli tıkanıklık açma robotunun itme gücü ile ileriye doğru yol alır.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim