Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Kombiler ev ve işyerlerinde ısınmamızı sağlayan elektronik eşyalardır. Tıpkı arabamıza nasıl yıllık bakım yaptırıyorsak kombinin de yıllık bakımı ihtiyacı vardır. Kombi bakımı yaptırmak daha verimli ısınmanızı sağlamanın yanı sıra kombi ömrünün uzamasın da önemli rol oynar.

Kombilerde su basıncını gösteren basınç göstergeleri mevcuttur. Bu basınç göstergesinden ısınma sistemindeki suyun yeterli seviyede olup olmadığını kontrol ederiz.

KOMBİNİN SU BARI KAÇ OLMALIDIR ?
Kombi su bar oranı 1,5 bar ile 2 bar arasında olmalıdır. Kombiye su basma işlemi yapıldıktan sonra radyatörlerin hava kontrolü yapılması gerekmektedir. Kombiye su basma işlemini yaparken su vanasını açık bırakıp başka şeylerle meşgul olmayınız. Kısa sürede tamamlanan bu işlem esnasında kombiye çok fazla su basarsanız kombinizin emniyet ventilinden fazla su dışarı akar.

Ayrıca su basma işlemini tamamladıktan sonra vanayı iyice kapattığınızdan emin olunuz. Bazı kombilerde su bar göstergesi bozuk olabilir. Bu hususu dikkate almalı ve kombinize tahmini su basma işlemi yapmayınız. Çağıracağınız yetkili servise tamiratı yaptırınız.

Peteklerde hava alma işlemi su tesisatçısı yardımı almadan kendinizin kolayca yapabileceğiniz bir işlemdir.

Sürekli su bastığınız halde kombi barı düşüyor ise ısıtma tesisatınızda su kaçağı olduğunun belirtisidir. Böyle bir durumda öncelikle radyatörlerinizin vanasını, purjör tapasını ve kombi altı bağlantılarınızı kontrol ediniz. Su kaçağı, ısıtma borularınızda olabileceği gibi bu ekipmanların bağlantısında da olabilir.

Isıtma sistemi su kaçaklarında nokta dahi yer kırılmadan tamir edilmesi mümkündür.

PETEKLERDE HAVA ALMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR ?
Peteklerde hava alma işlemi purjör anahtarı, düz tornavida veya kontrol kalemi ile de yapılabilir. Peteklerin sağ veya sol üst köşesinde bulunan pürjör tapasından bolca alınmalıdır.

Peteğin içindeki havayı tamamen atabilmesi için hava alma işlemini yaparken su gelir gelmez purjör kapatılmamalıdır. Petek havaları bolca alınmalıdır. Mevcut bütün peteklerde aynı işlem yapıldıktan sonra , kombi su barı tekrar kontrol edilmeli , su da eksilme görülürse tekrar su basılmalıdır.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim