Duvardaki Rutubet Tespiti

Duvardaki Rutubet Tespiti

Evinizin duvarında meydana gelen rutubet su kaçağı belirtisi olabilir. Yaşadığımız su kaçağı vakalarında büyük oranla zemin alt kısımlarından başlayarak duvarın üst tarafına kadar çıkan boya kabarmaları, o evde su kaçağı olduğunu bizlere göstermiştir.

Su kaçağı ve beraberinde getirdiği rutubeti bertaraf etmek için üzerine yapılan boya ya da izolasyon bir çözüm yolu değildir. Bazen tavanda oluşan su damlaları bir müddet sonra daha geniş alana yayılmaya başlar. Duvardaki rutubet tespiti yapılırken binanın dış cephe mantolaması ve yağmurluk olukları da kontrol edilmelidir. Dış cephe mantolamasında ve yağmurluk borularında meydana gelen arızalardan kaymaklıda duvarlarınızda rutubet meydana gelebilir.

Üst kat komşunuz bu sorunu hemen yaptırmazsa su diğer odaların tavanına yayılabilir. Duvara gömülü olan borularda su kaçağı olduğunda firmamızca kırmadan su kaçağı tespiti ve tamiri yapılarak duvardaki rutubet tespiti de buna bağlı çözülmüş olur.

Tavanda birden fazla yerden su geliyorsa birden fazla yerden su kaçağı olduğu anlamına gelmez. Patlayan su borusu tamirat yapılmazsa betonun üstünde farklı yerlerde birikme oluşturur. Oluşan su alt katın tavanında en zayıf noktada akıntı damlama yapar. Su sızıntısı bir noktada birikip alt katınıza yağmur gibi de akma şeklide görülebilir. Su kaçağı temiz su tesisatınız da olabileceği gibi lavabo, küvet gibi atık su gider borularında da görülebilir. Pis su pimaş giderleri kameralı sistemlerle kontrol edilerek tespit ve tamiratı yapılır.

Rutubet sorunları tuvalet tavanında da görülebilir. Yapılan kontroller sonucunda temiz suda kaçak yok ise pis su pimaş borusunda arıza olduğu anlaşılır. Firmamız yaptığı test ve boru içini kamera ile görüntüleme ile en doğru sonuca ulaşır.

Rutubet havadaki su buharıdır. Yalıtım doğru yapılmamış ise iç mekan ve dış mekan arasında ısı farkı oluşur, bu da rutubeti tetikler. Rutubet duvarlarda küflenmeye neden olurken, kötü kokuyu da beraberinde getirir. Duvar ve yerde bulunan su borularında oluşan su kaçağı rutubeti meydana getiren etkenlerdendir. Rutubet, daire içinde sıva ve boyalarda kabarmalara, dökülmelere ve küf kokusuna yol açar. Parkeler kabarır, duvarlarda terleme olur. Banyo, tuvalet gibi yerlerde rutubet ve nem var ise üst kat katınızda su kaçağı olabilir.

Kalorifer sistemlerinde de su kaçakları meydana gelebilir. Firmamız kalorifer su kaçağına kırmadan çözüm üretmektedir. Kalorifer borusu kaçaklarında en belirgin işaret kombi barının düşmesi olarak görülür.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim