Asansör Boşluğuna Su Doluyor

Asansör Boşluğuna Su Doluyor

Çok sık rastlanmasa da asansör boşluğuna dolan su binalar için problem teşkil etmektedir. Bu su bazen temiz bazen de kanalizasyon suyu olmaktadır. Asansör boşluğuna dolan su şayet temiz su ise, büyük bir ihtimalle su sürekli dolacaktır. Kanalizasyon suyu atık su kullanıldıkça asansör boşluğuna dolacağı için temiz su gibi süreklilik göstermez.

Asansör boşluğuna dolan suyun kaynağı çok iyi araştırılmalı, şayet asansörün olduğu binada sorun görülmez ise bitişik binaların kanalizasyon gideri ya da temiz su birimleri cihazlar ile kontrol edilmelidir. Asansör boşluğuna dolan su sorununu pimaş görüntüleme cihazı sayesinde sorunun kaynağını nokta atış tespit edilir.

Asansör boşluğuna dolan kanalizasyon suyu, lağım kokusunu beraberinde getirir. Bazen bu sorun yan yapılardaki atık su borularındaki sorun ve rögar yapısının bozulmasından da kaynaklanır. Firmamız su kaçağı tespit cihazları sayesinde asansör boşluğuna su doluyor sorunlarınızı çözüme kavuşturur.

UYARI: Asansör boşluğunda elektrik kaçağı olma riskine karşın mutlaka yetkili ve uzman kişilerden yardım alınız. Asansör boşluğuna dolan suya bakılacaksa mutlaka ilgili teknisyen veya mühendis asansörü devre dışı bırakmalıdır.

ASANSÖR KUYUSUNDAN ÇIKAN TEMİZ SU
Bildiğiniz üzere kaynak suyu olarak tabir edilen yer altından çıkan sular yapılarda görülen sorunlardandır. Bu duruma maruz kalan kolonlar ve temel betonları bir hayli zarar görür. Bazı durumlarda asansör boşluğundan su çıkıyor ise sorununuzu izolasyon firmaları aracılığı ile çözüme kavuşturabilirsiniz. Tabi bunun için öncelikle yapının temiz su tesisatı ve atık su tesisatı kontrol edilmelidir.

Yapıların inşa aşamasında drenaj işlemleri de asansör kuyusuna su dolmasında önemli rol oynar. Drenaj işleri düzgün yapılmayan inşaatlarda bu sorun sıklıkla görülmektedir.

Yukarıda anlattığımız gibi şayet asansör kuyusuna dolan su temiz su ise bu işlemlerin en başında binanın ana su hattında ya da binadaki herhangi bağımsız bölümde su kaçağı tespiti yapılmalıdır.

BİNANIN İNŞA AŞAMASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Bina yapım aşamasından önce mutlaka mevcut zeminin etüt yapılması fiziki durumu göze alınarak yapı inşa edilmelidir. Bazen yapıların inşa edildiği arsaların altında su kaynakları bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan yapılarda asansör boşluğuna su dolması sorunu yaşanmaktadır. Asansörün dış etkenlerden kaynaklı izolasyon işlemi titizlikle yapılmalıdır.

Asansör boşluğuna dolan suya geçici çözümler yerine kalıcı çözümler üretmek en doğrusudur. Asansör yapısı itibari ile maliyetli bir iştir. Bozulan bir asansörün tamiratı sizi maddi yönden epeyce yıpratır. Bu yüzden asansör boşluğundaki su sorunlarınızı asla ertelemeyin.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim