Ana Hat Yıkama

Ana Hat Yıkama

Bina pis su giderleri olan ana hat boruları, bina temeli için döşenen demir kalıpların içine imal edilmektedir. Ana hat pimaş boruları temel betonu atıldıktan sonra haliyle beton içinde kalır.

Ana hat yıkama işlemini gerektiren nedenler yazımızın başında belirttiğimiz gibi temel betonu altında kalan pis su pimaş borusunun imalatında başlar. Meyil yani akıntı oranı düzgün verilmeyen pis su gider hatlarında tıkanıklık veya boru içinde pislik tutması muhtemeldir.

Pimaş borulara fazla verilen akıntı sonrasında bina sakinlerinin atık su kullanımı esnasında su pislikten önce gider ve pislik boru içinde kalır. Bu durumun tekrarlaması durumunda özellikle mutfak gibi yağlı atık üreten yerlerden gelen atık sular sebebi ile pimaş boruların içinde daralma ve koku görülür.

Kullanıma bağlı ana hat yıkama işlemini gerektiren unsurlar

Burada özellikle evlerde bulunan mutfak ve tuvalet bölümünü ele alacak olursak, mutfak bölümlerinde özellikle yağ atıklarının lavabo giderine dökülmemesi gerekmektedir. Yağlı ve yemek artığı olan tencere ve tabak diplerinin çöp kovasına sıyrılarak daha sonra yıkama işlemine geçilmesi gerekmektedir.

Meyve ve sebze yıkarken meyve çöplerinin lavabo giderine atılmamasına özen gösterilmelidir. Bulaşık teli ve bulaşık süngeri parçalarının kopup lavabo giderine gitmemesine dikkat edilmelidir.

Tuvalet giderlerine atılan tuvalet kağıdı, rulo peçete, ıslak mendil ve pedler ana hat tıkanıklığı ve ana hat kirlenmesinin başlıca sebeplerindendir. İşte tüm bu etkenler ana hat borularının iç kısmının kirlenmesine sebebiyet vermektedir.

ANA HAT YIKAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR ?
Bina ana hat yıkama işlemi pis suyun birleştiği noktadan yapılmaktadır. Herhangi bir kırım işlemine gerek kalmadan yapılmaktadır. Basınçlı ana hat yıkama makinelerimizle yıkama işlemini gerçekleştirdikten sonra kamera ile hattın iç kısmı tekrar kontrol edilir.

Ana hat yıkama işlemi tamamladıktan sonra hat kontrol edilmelidir. Temizlik öncesinde pimaş boruların iç kısmı kirli olduğu için şayet sorun var ise bazen tespit etmek zordur. Temizlik sonrası hattın yapısal durumu hakkında mal sahiplerine bilgi verilmelidir.

Ana hattın yeniden yapım maliyetini ortadan kaldıran bu sistem oldukça avantajlıdır. Ana hat temizliğinin rutin olarak yapılan kontroller sonucu yapılması olası ana hat tıkanıklığının oluşmasında engelleyici bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

PİS SU GİDER BORULARI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?
Temel betonu atılırken boru her ne kadar alttan ve üstten sabitlense de dikkat edilmeli üzerinde dikkatsizce gezilmemelidir. Borunun alt kısmına betonun iyice dolmasına özen gösterilmelidir.

Alt ve üst kısımdan sağlam şekilde sabitlenmeyen pimaş borularda gerek ek yerlerinde gerekse diğer ek parçaları olan dirsek ve te gibi bağlantı noktalarından aşağıya doğru esneme sonucu çökmeler görülür. Bu durum bazen çökme boyutuna ulaşmasa da meyilsizlik sorununu ortaya çıkarır.

Pis su pimaş boruları döşenirken yapıya uygun kot çok iyi belirlenmeli, borunun döşenmesi esnasında terazi yardımı ile doğru eğim kontrol edilmelidir. Borular döşenirken ve ek parçalar monte edilirken ek yerlerinin tam geçip geçmediği dikkatle kontrol edilmelidir. Boru ve ek parçaların contalarına montaj esnasından dikkat edilmeli ezilen conta varsa yenisi ile değiştirilmelidir.

Pis su gider borularına verilen meyil oranı doğru olduğu taktir de kullanılan atık su pislikle beraber bina rögarına ulaşır. Bu da olası tıkanıklık, boru içi daralma ve kötü kokunun önüne geçmekte engelleyici unsurdur.

Profesyonel Su Tesisat Hizmetlerine mi İhtiyacınız Var?

Su tesisatınızdaki sorunları 3T formülüyle çözüyoruz. Talep, Tespit, Tamirat.
İletişim